You are here

Робота Міжвідомчої комісії

Встановлені режими роботи основних водосховищ басейну річки Південний Буг в умовах низької водності 2019 року

      20 вересня в Басейновому управлінні водних ресурсів річки Південний Буг під головуванням начальника управління Магери А.П. проведено засідання Міжвідомчої комісії по узгодженню режимів роботи основних водосховищ басейну річки Південний Буг в умовах низької водності 2019 року.

      На засіданні Міжвідомчої комісії були присутні представники: Департаментів агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів облдержадміністрацій, управлінь цивільного захисту облдержадміністрацій, управлінь охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства, обласних лабораторних центрів МОЗ України у Хмельницької, Черкаської, Кіровоградської, Одеської, Миколаївської та Вінницької областей, а також представники регіональних офісів водних ресурсів, розташованих в басейні Південного Бугу, КП «Вінницяоблводоканал», Вінницького обласного центру з гідрометеорології, енергетичних компаній.

        Присутніх на засіданні проінформовано про поточну водогосподарську обстановку в басейні Південного Бугу, якість поверхневих вод в басейні, прогноз водності на вересень-жовтень 2019 року. Розглянуто пропозиції учасників Міжвідомчої комісії по узгодженню режимів роботи основних водосховищ басейну в умовах низької водності.

        За результатами засідання узгоджено режими роботи водосховищ району басейну річки Південний Буг  в умовах низької водності 2019

Режими роботи водосховищ р. Південний Буг

6 серпня у БУВР Південного Бугу відбулося засідання Міжвідомчої комісії з узгодження режимів роботи водосховищ, водогосподарських систем басейну річки Південний Буг на літньо-осінній період 2019 року.

Від РОВР у Миколаївській області прийняв участь в засіданні начальник відділу техногенно-екологічної безпеки.

 Необхідність проведення чергового засідання Міжвідомчої комісії викликана ускладненням водогосподарської обстановки через зниження водності річок, зменшенням запасів води (регулюючих резервів) у водосховищах басейну Південного Бугу. 

Міжвідомча комісія є постійно діючим консультативно-дорадчим органом при  БУВР Південного Бугу, який створений для  встановлення оптимальних режимів роботи водосховищ комплексного призначення і водогосподарських систем з метою забезпечення раціонального використанням водних ресурсів річок басейну Південного Бугу, потреб населення і галузей економіки у воді з урахуванням екологічних вимог і потреб учасників  водогосподарського комплексу.

         При встановленні режимів роботи водосховищ вкрай важливим є врахування прогнозу водності та поточної водогосподарської обстановки. За даними Українського гідрометеорологічного центру липень в басейні Південного Бугу був спекотним та переважно з дефіцитом опадів. Середньомісячна температура повітря по басейну була  вищою  за  норму  на  0,3-1,0 ºС. Сумарна кількість опадів за місяць склала 13-59 мм (15-67 % місячної норми). В басейні річки Інгул спостерігались опади, кількість яких склала 76-94 мм (140-152 % від місячної норми).

Водність Південного Бугу становила 28-41%, його приток 36-74 % місячної норми.

Середні місячні витрати води у липні дорівнювали (у м3/с та відсотках норми): біля Підгір’я (приплив до Первомайської ГЕС) 13 (29), біля Первомайська (приплив до Олександрівської ГЕС) 20 (38).

За нормального  розвитку гідрометеорологічних умов у серпні середні місячні  витрати  води  очікуються (в м3/с): біля Підгір’я (приплив до Первомайської ГЕС) 10-20, біля Первомайська (приплив до Олександрівської ГЕС) 15-25, що відповідно становитиме   41  та 46 % норми.

 Відповідно п. 3.1.3 «Правил експлуатації каскаду водосховищ басейну річки Південний Буг» у надзвичайних маловодних умовах, коли для водокористувачів на розташованих нижче ділянках басейну не забезпечується гарантований мінімум водовіддачі, необхідно з вище розташованих водосховищ здійснювати необхідні попуски, спрацьовуючись до дозволених відміток.

По закінченню наради були розглянуті  пропозиції щодо врегулювання водності річки Південний Буг та  прийняті протокольні рішення.

 Начальником відділу техногенно-екологічної безпеки в ході обговорення надані пропозиції та зауваження до проекту рішення засідання міжвідомчої комісії. Зокрема, відзначено про важливість максимально ефективного використання запасів води для забезпечення екологічних витрат в нижній течії  річки Південний Буг не менше            17,0 м3/с. Запропоновано повернутися до практики створення додаткових запасів води в існуючих основних водосховищах, залучати інші водосховища в дуже маловодні роки.

Затверджені режими роботи водосховищ

Міжвідомча комісія встановила режими роботи водосховищ і водогосподарських систем басейну річки Південний Буг на період пропуску весняного водопілля та на весняно-літній період 2019 року

5 березня в приміщенні Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів облдержадміністрації під головуванням начальника Басейнового управління водних ресурсів річки Південний Буг Андрія Магери відбулося засідання Міжвідомчої комісії по узгодженню режимів роботи водосховищ, водогосподарських систем басейну річки Південний Буг на період пропуску весняного водопілля та на весняно-літній період 2019 року.

Від Регіонального офісу водних ресурсів у Миколаївській області прийняв участь в засіданні начальник відділу техногенно-екологічної безпеки Туз Р.В.

На засіданні розглянули виконання встановлених режимів  роботи водосховищ та водогосподарських систем у 2018 році, аналіз проходження минулорічної весняної повені та літньо-осінньої межені, гідрометеорологічні умови формування весняного водопілля на 2019 рік, якість поверхневих вод басейну.

За інформацією Укргідрометцентру весняне водопілля у поточному році слід очікувати нижче норми. У зв’язку із відсутністю основної складової водопілля – снігового покриву, прогноз найвищих рівнів водопілля по басейну Південного Бугу навіть не складався.

Проектом рішення Міжвідомчої комісії встановлено режими роботи для 25 водосховищ в руслі Південного Бугу, з них Певомайське, Олександрівське та Софіївське водосховища, які розташовані в Миколаївській області. 

 Ухвалений на нараді проект режимів роботи основних водосховищ і водогосподарських систем басейну річки Південний Буг буде направлений на затвердження до Державного агентства водних ресурсів України.

There is currently no content classified with this term.