22 березня – Всесвітній день водних ресурсів
Роз’яснює фахівець
19.03.2015
Водні ресурси – це поверхневі і підземні води, придатні для використання. Частина користувачів (промисловість, сільське і комунальне господарства) безповоротно забирають воду з рік, озер, водосховищ, водоносних горизонтів. Інші використовують не саму воду, а її енергію, водну поверхню або водоймище загалом – гідроенергетика, водний транспорт, рибництво.
Основні джерела прісної води на території України – стоки річок Дніпра, Дністра, Південного Бугу, Сіверського Дінця, Дунаю з притоками, а також малих річок північного узбережжя Чорного та Азовського морів. Порушення норм якості води досягло рівнів, які ведуть до деградації водних екосистем, зниження продуктивності водойм. Значна частина населення України використовує для своїх життєвих потреб недоброякісну воду, що загрожує здоров’ю нації.
В Україні у пересічний за водністю рік загальні запаси природної води складають 94 км3, із яких доступні для використання 56,2 км3. Основна частина водних ресурсів, що постійно відновлюються, припадає на річковий стік – 85,1 км3 (без Дунаю). 60 % річкового стоку формується на території України (місцевий стік), 40 % – за її межами (транзитний стік).
Головні ріки України: Дніпро (загальна довжина 2201 км, у межах України – 981 км; середній річний стік 53,5 км3), Дністер (загальна довжина 1362 км, у межах України – 705 км; стік 8,7 км3), П. Буг (довжина 806 км; стік 3,4 км3), Сіверський Донець (загальна довжина 1053 км, у межах України – 672 км; стік 5 км3). Дунай протікає по території України на ділянці 174 км; середній річний стік 123 км3 – переважно транзитний.
Всього на території України понад 70 тисяч річок, але тільки 117 із них мають довжину понад 100 км. Влітку річки стають маловодними, чимало з них міліють і навіть пересихають. Для затримання талих снігових вод і регулювання стоку на більшості рік створено водосховища. Для постачання води у маловодні райони збудовано канали: Північно-Кримський довжиною 400,4 км, Дніпро – Донбас – 550 км, Сіверський Донець – Донбас – 131,6 км та ін. На півдні України створено великі зрошувальні системи. У районах надлишкового зволоження або уповільненого стоку діють меліоративні системи. Озер у країні понад 20 тисяч, 43 з них мають площу, яка перевищує 10 км2. Великі озера розташовані в плавнях Дунаю і на узбережжі Чорного моря. Найбільше озеро Полісся – Світязь. Синевир – найбільше озеро Карпат. Загальна площа боліт становить 12 тис. км2. Розташовані вони переважно в Поліссі. Розрахункові запаси прісних підземних вод дорівнюють 27,4 км3, із яких 8,9 км3 не пов’язані з поверхневим стоком.
В цілому водні ресурси України можна охарактеризувати як недостатні. У маловодні роки дефіцит води відчувається навіть у басейнах великих рік. Вода – це безцінний природний ресурс, який необхідно берегти, приумножувати та раціонально використовувати.
В. І. Кузьменко, провідний
інженер Вознесенського МУВГ