"Вісті Снігурівщини" №13 від 14.02.09 р.
Спливає останній місяць зими, а за ним весна. Якою вона буде, сказати точно не може ніхто. Добре, коли видасться теплою та з своєчасними дощиками. Однак, не виключено, що все може скластися зовсім по-іншому.
У нашій зоні ризикованого землеробства особлива надія покладається на зрошення, котре може гарантувати отримання бажаного врожаю. Особливо вологолюбивих культур. Про те, яким слід очікувати новий поливний сезон, йшлося на нещодавній нараді в райдержадміністрації за участю керівників водогосподарств.
Відкриваючи зібрання, виконуючий обов'язки голови РДА Олександр Дмитрович Заморій констатував, що ситуація з фінансуванням меліораторів викликає серйозне занепокоєння простежується намагання Києва перекласти більшу частину турбот по експлуатації поливних земель на аграріїв та їх партнерів.
Його тривогу поділив і начальник облводгоспу С.М.Письменний. Він наголосив, зокрема, що такого обмеженого асигнування на потреби меліораторів не було з 1997 року. Однак і з того мізера, який виділено, частина піде на погашення боргу перед енергетиками за минулий рік. Нам радять недофінансування перекривати за рахунок сільгоспвиробників. Кошти ж у них з'являться лише після збирання врожаю, а платню за електроенергію вимагають щомісяця, а то ще й наперед. Тож такий підхід абсолютно неприйнятний для сельчан.
Начальник УК ІЗС Олександр Миколайович Братченко повідав про свої митарства в Києві, де намагався переконати чиновників у необхідності забезпечення належного фінансування однієї з найбільших в Україні зрошувальних систем. Для її оптимального фінансування потрібно щонайменше 28-30 мільйонів гривень. У верхах іншої думки. Вони вважають, що 11 млн.грн. вистачить для врятування від спраги посівів у нашому та Жовтневому районах, а також на полях Херсонщини. При найкращому погодному розкладі, коли в піковий період працюватимуть 3 агрегати ГНС, бюджетних грошей вистачить до початку липня. «Кран» буде перекрито саме в той момент, коли овочівникам конче буде потрібна вода
Олександр Миколайович виклав три гіпотетичні варіанти можливого розвитку подій у рамках заявленого державного фінансування. При першому варіанті, коли обсяг асигнувань залишиться незмінним, ГНС буде просто зупинена серед літа. Щоб «дотягнути» подачу води до строків, які б мінімізовано влаштували споживачів води, потрібно десь відшукати ще 7-7,5 млн. гривень.
Тут два шляхи: або відразу брати платню за воду по повній її собівартості з першого дня початку поливного сезону або...
Олександр Миколайович запропонував ще один альтернативний спосіб порятунку ситуації. 20 мільйонів кубометрів води щорічно Головна насосна станція УК ІЗС змушена перекачувати з Інгульця на скид воду, яка не придатна для подачі на поля через високу її мінералізацію, забруднення стоками Криворізьського гірничо-збагачувального комплексу. А це ж шалені витрати. І тут своє вагоме слово знову ж таки має сказати держава. Або забруднювачі Інгульця перестануть його нищити і очистять самі скидні води, або ж «скинуть» гроші, щоб УК ІЗС було компенсовано відповідні витрати по перелопачуванню «поганої» води нашого багатостраждального Інгульця.
Начальник Снігурівського управління водного господарства Ю.В.Черенков зазначив, що цінова політика по наданню послуг сільгоспвиробникам, повною мірою залежить від фінансування УК ІЗС.
Якщо Кабінет Міністрів, Президент не відреагують належним чином на пропозиції облводгоспу, УК ІЗС, СУВГ, то плата і за послуги їх може помітно зрости. І до цього мають бути готові сільгоспвиробники усіх форм власності. Без врахування вартості електроенергії кубометр поданої води може обійтися споживачу УК IЗС десь у межах 10-15 копійок, по Явкинській системі-до 34 копійок.
Учасники наради були одностайні в тому, що така платня за воду аж ніяк не влаштовує аграріїв. Тож вирішено і на рівні райдержадміністрації, районної ради звернутися до народних депутатів, котрі представляють інтереси Миколаївщини в парламенті, з відповідними листами, щоб вони вжили заходів щодо порятунку унікальної зрошувальної системи на півдні України, звільнили сільгоспвиробників від непомірного тягарю по забезпеченню її існування.
А.ЗИМА, наш кор.