Вода не терпить безпечності
Управління водними ресурсами в Баштанському районі покладено на працівників Баштанського міжрайонного управління водного господарства. Комісією у складі працівників МУВГ та райдержадміністрацій проведено обстеження 63 водних об’єктів, які є на території району. 16 з них взагалі без води, 7 об’єктів заповнені всього на 10-20 % і не можуть використовуватися для риборозведення, 11 об’єктів заповнені водою на 60-85 %, 19 обладнано протиерозійними валами. На підставі договорів оренди водних об’єктів для риборозведення використовується 8 водойм. В управлінні водного господарства налагоджено оперативний контроль за надходженням плати за оренду водних об’єктів району. За даними державної податкової інспекції надходження зі сплати за спец водокористування в 2011 році становить 216,3 тис.грн, при плані 155,8 тис.грн.
З метою своєчасного вжиття заході щодо захисту населених пунктів та сільгоспугідь від шкідливої дії льодоходу, повені і паводків управління розробило план дій щодо підготовки до пропуску льодоходу, повені від дощових паводків у 2012 році. План узгоджений з районним відділом ГУ МНС та відділом техногенної безпеки і надзвичайних ситуацій райдержадміністрації.
Розроблено відповідну схему взаємодії з органами місцевої влади у разі загрози чи виникнення надзвичайних ситуацій. Особливу увагу звернено на Мар’ївську, Доброкриничанську, Новопавлівську, Новоіванівську, Явкинську, Кашперо-Миколаївську, Ленінську, Пісківську, Привільненську та Інгульську сільські ради.
В управлінні створено аналітично-диспетчерський центр, затверджено склад його оперативної робочої групи. Спеціалісти управління щоденно ведуть збір інформації рівнів води та льодової обстановки на об’єктах річки Інгул: НС-19 с. Отрадне, НС-20 с.Костянтинівка, ГНС с.Костичі. Щоденно надаються дані скидів із Софіївського водосховища.
Ведеться спостереження на орендованих водних об’єктах, по Вірьовчиній балці: за Явкинським водосховищем, ставом у с.Явкине, Красноставським водосховищем. Всі зведені дані подаються в райвідділ ГУМНС, райдержадміністрацію та сільські ради.
Для спостереження за рівнем води в МУВГ обладнано 12 пунктів. Крім цього, ведеться цілодобове спостереження на всіх об’єктах управління.
Вранці 14 березня від Доброкриничанського сільського голови В.В.Драгуновського надійшло повідомлення про те, що виникло підвищення рівня води в ставку біля с. Родніки, який знаходиться в оренді О.В.Завгороднього. Наявний водоскид для відводу води не встигав пропускати надлишкову воду, через що вона витікала на греблю ставка, на дорогу, яка сполучає села Родніки та Добру Криницю.
Відразу до місця події виїхала мобільна оперативна група на чолі з начальником РВ ГУМНС А.Ю.Могилком, заступник голови райдержадміністрації О.В.Процак, заступник начальника управління облводресурсів М.О.Баранов, начальник відділу водокористування Баштанського МУВГ В.М.Свердлик, інженер служби цивільного захисту А.Є.Шевченко. Прибув туди і сільський голова.
На місці було проведено виїзне засідання комісії техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій, яка вжила термінові заходи по пропуску надлишкових вод. Вже о 9.00 була організована робота з очищення акваторії місця біля дренажної труби, з укріплення країв греблі та місць переливу води на дорогу жорствою, мішками з піском та плівкою для усунення вимивання грунту протяжністю 200 м.
З боку дзеркала ставка зроблено бурт із жорстви на 0,5 -0,6 м вище рівня води. Для цього було завезено 170 т жорстви.
В даній ситуації став у нагоді великий досвід, наполегливість заступника начальника управління облводресурсів М.О.Баранова, за що йому велика подяка. Йшла напружена робота і вже о 15.30 було припинено перетікання води із ставка через дорогу. Паралельно йшло пониження рівня води в ставку шляхом розчищення водовідвідних труб і вже наступного ранку рівень води знизився до 50 см.
Користуючись нагодою, ми звертаємося до всіх сільських голів, депутатів сільських рад, всіх громадян нашого району із закликом готуватися заздалегідь до протипаводкових заходів, дотримуватися режимів роботи водних об’єктів. Головам міської та сільських рад необхідно передбачити в своїх бюджетах кошти на виготовлення паспортів на водні об’єкти для запобігання шкідливих дій води. На сьогодні з 18 об’єктів, заповнених водою, на жаль, лише 6 мають паспорти. Особливу увагу слід звернути головам Інгульської, Кашперо-Миколаївської, Привільненської, Старогороженської, Доброкриничанської, Мар’ївської сільських рад та Баштанської міської ради, де водойми можуть стати факторами ризику для народного господарства.
У нашій степовій зоні вода особливо цінна і накопичується саме у зимово-весняний період. Тож накопичити й зберегти її – наше завдання.
Автор: Віктор Лебедєв
начальник Баштанського міжрайонного
управління водного господарства