Вода знайома та загадкова
Вода – найкоштовніший подарунок природи, який забезпечує життя на Землі. Більша частина водної маси є сольоні моря та океани. Прісна вода далеко не вся доступна людству: значна її частина “законсервована“ у вигляді криги, або схована глибоко під землею. У розпоряджені людей знаходиться лише долі відсотка запасів прісних вод.
Вся наша гідросфера – океани, моря, річки, озера, болота, атмосферна волога – вимірюється у 1,4 х 1019 т. Три чверті поверхні планети вкрито водою. Якщо розподілити всю воду рівномірно по поверхні земної кулі, середній радіус якої 6370 км, утвориться плівка завтовшки 3 км. 97,75% - це солоні води океанів та морів. Інші 2,25% - прісні води, одна половина їх – це крига Антарктиди, Арктики, Гренландії, високих гір, а друга половина – підземні води. На висоті до 1 км концентрація водяної пари в повітрі в середньому 2%.
Кожну хвилину від сонячного нагріву випаровується мільйон тон води гідросфери. В атмосферу постійно потрапляє кількість теплоти еквівалентна тій, яку б виробляли 40 тисяч електростанцій потужністю 1 млрд. КВт кожна.
Здатність води накопичувати великі запаси теплової енергії дозволяє згладжувати різні температурні колоивання на земній поверхні в різні порироку та доби. Завдяки цьому вода є основним регулятором теплового режиму нашої планети.
В Україні на одну людину припадає 4420 м3 води, або 0,34 м3 1 км2 площі. При цьому виникає різка диспропорція – на Закарпатті за рік на 1 км2 прпадає 625000 м3 водостоку, а в Херсонській області – лише 5400 м3. Трохи краще, але не на багато ситуація на Миколаївщині.
Україна має великі запаси питної води, але її треба берегти. Четверта частинавсієї води, яка подається у водогони забирається з підземних джерел, а в деяких областях – Херсонській, Львівській. Черновицькій та ін. – в якості питної використовують в основному підземні води. За рахунок підземних вод повністю живиться водозабезпечення понад 60% міст України. В багатьох містах для водозабезпечення використовують одночасно підземні та поверхневі води.
Не всі, можливо, знають, що вода має багато незвичайних влативостей. Наприклад є “суха“ вода, в яку перетворюється звичайна вода, якщо додати до неї малу кількість кремнієвих сполук. Є “гумова“ вода, яка замість того щоб виливатися з нахиленого посуду, витягається вгору щільним пластичним джгутом. Не виключено, що будуть знайдено нові, невідомі види води. Можливо, для їх створення необхідні нові хімічні сполукиякі будуть надавати воді незвичайні якості. Однак здавна відомі і дуже поширені речовини теж можуть надавати воді неймовірні властивості. Найбільш чудернацьких якостей надають воді мікродози срібла, міді та інших металів. Срібло має більш високий антимікробний ефект ніж пініцилін та інші антибіотики і виявляє згубну дію на штами бактерій, які можуть протистояти антибіотикам. Навіть при концетрації 0,1 – 0,4 мг/л “срібна“ вода здатна знищити небезпечні організми. При цьому колір, смак, запах води залишаються незміними.
Вода благо, коли вона має лише фонове природне забруднення. Абсолютно чиста вода – дистильована. Однак нині викликає серйозне занепокоєння об’єм і склад непотребу, котрий потрапляє у річки, озера, ставки, моря.
Ми продовжуємо засмічувати береги річок та інших водойм, забуваючи, що нині відходи господарської діяльності, побуту мають велику токсичність. Вони змиваються у воду і згодом отрута по природному ланцюжку потрапляє в наш організм.
Охорона і разумне використання води – справа всіх і кожного. Чиста вода – обов’язкова умова здоров’я і щасливого життя планети. Наш обов’язок - берегти її.