You are here

Газета "Вісті Снігурівщини" від 10.04.2014 року № 29-30

Еколого-меліоративний стан зрошуваних та прилеглих земель в Снігурівському районі на початок поливного періоду 2014 року.

Снігурівська гідрогеолого-меліоративна партія здійснює державний моніторинг зрошуваних та прилеглих сільгоспугідь на території Миколаївщини.

          Йдеться, зокрема, про  зрошувані землі великих зрошувальних систем — Інгулецької, Явкінської, Південнобузької. Також в полі її зору зрошувані землі дрібних зрошувальних систем, ділянки зрошення на місцевих джерелах води, дренажні ділянки по захисту від підтоплення ґрунтовими водами земель і сільських населених пунктів.

В 2014 році по Миколаївській області на початок вегетаційного періоду, Снігурівською гідрогеолого-меліоративною партією було встановлено контроль за меліоративним станом 236,69 тисяч гектарів сільгоспугідь, у тому числі зрошуваних – 179,74 тисяч гектарів та 56,95 тис. гектарів – прилеглих до зрошення.

         На Снігурівщині та, в цілому, по Миколаївській області  гідрогеолого-меліоративна обстановка на початок поливного сезону 2014 року оцінюється як стабільна. Цьому сприяли природно-кліматичні умови, які склалися в міжполивний період 2013-2014 років, та вжиті водогосподарськими організаціями заходи з попередження та усунення причин та наслідків шкідливої дії ґрунтових вод.

По даним Снігурівської гідрометеорологічної служби (Юхименко В.М.) за міжполивний період  (жовтень 2013 р – лютий 2014 р) кількість опадів склала 107,5 мм, що на 60,5 мм менше від значень міжполивного періоду 2012 – 2013 років та на 57,5 мм менше середньобагаторічних значень. Випадали вони нерівномірно. В першій половині міжполивного періоду найбільше опадів випало у жовтні – 46,8 мм. В листопаді та грудні опадів практично не було – всього 5,2 мм (у листопаді) та 1,8 мм (у грудні). В цей час відмічалось зниження РГВ за рахунок їх перетоку в нижче розташовані шари та горизонтального розтікання (вирівнювання) по поверхні водоупору. Зниження було незначним – до 0,2 – 0,3 м. У січні опадів випало 46,7 мм (у вигляді дощу та снігу) на мерзлу землю (середньомісячна температура повітря -1,9 0С), що не привело до значного підйому РГВ. В лютому випала незначна кількість опадів (у вигляді снігу) – всього 7 мм за місяць. Волога від цих опадів, після сніготанення, накопичувалась в зоні аерації у вигляді води, яка насичувала недостатньо зволожені шари ґрунту. Середньомісячна температура лютого склала +0,2 0С.

         Сніговий покрив за міжполивний період 2013 – 2014 рр. відмічався в січні (ІІІ декада) висотою від 5 до 16 см., а також в лютому (І декада) висотою від 4 до 14 см. Максимально за період грунт промерзав на 28 см в лютому, та на момент складання даної інформації відтанув повністю в зв`язку з теплою погодою, яка відмічалась в кінці лютого.

          Середня за період температура повітря склала + 3,1 0С і була на 1,46 0С вища норми та на 1,1 0С нижча ніж за той же період 2012 – 2013 рр. Мінусова середньомісячна температура відмічалась лише у січні (-1,9 0С), лютий був незначно теплим, з середньомісячною температурою +0,2 0С. Найбільш теплими за період місяцями були жовтень (+9,6 0С) та листопад (+7,5 0С).

         Такі погодні умови сприяли стабілізації РГВ в міжполивний період, які після сухих погодних умов першої половини минулого року знаходились в найбільш зниженому стані, коли практично не відмічалось підтоплення с-г угідь та сільських населених пунктів. Опади, які випадали протягом поливного та міжполивного періоду 2013 – 2014 рр. поступово насичували верхні шари майже сухого ґрунту, рівень вологи якого, після посушливих погодних умов першої половини поливного періоду 2013 року, знаходився на мінімальних відмітках. 

         Враховуючи фактичні запаси вологи в ґрунті на кінець осені, кількість опадів, що випали за зиму та погодні умови міжполивного періоду 2013 – 2014 рр., запаси вологи у метровому шарі ґрунту станом на 08 березня 2014 року становили від 86 мм (на ораних полях) до 92 мм (на озимині), що, відповідно, на 64 та 58 мм нижче від найменшої польової вологоємності. Цієї вологи вкрай недостатньо для весняного відновлення вегетації, росту та розвитку озимих культур, а також для сівби ранніх ярових культур. З початком весняних польових робіт необхідно забезпечити своєчасне проведення всіх агротехнічних заходів по закриттю вологи в ґрунті та посіву ранніх ярових культур в стислі строки.            

        Запасів вологи в ґрунті на початок поливного періоду 2014 р. не достатньо для посіву, начального росту та подальшого розвитку с/г культур.  

         На початок поливного сезону на Снігурівщині сприятлива меліоративна ситуація відмічається на площі 45,94 тисячі гектарів (95,87 % від загальної площі зрошуваних земель (47,92 тис. га), охоплених спостереженнями в районі), задовільний стан мають 1,98 тис. га (4,13 %), несприятливий – відсутні.     

         В порівнянні з аналогічним періодом 2013 року гідрогеолого-меліоративний стан покращився. Відбулося, в основному, зниження рівнів ГВ внаслідок випаровування з поверхні ґрунтових вод в сухих, спекотних погодних умовах першої половини поливного періоду 2013 року. Опади, які випадали протягом міжполивного періоду 2013 – 2014 рр. суттєво не вплинули на положення рівнів ґрунтових вод.

         Ґрунтові води на переважаючій площі зрошуваних та прилеглих до зрошення земель в Снігурівському районі знаходяться на глибинах 3-5 та більше 5 метрів, що виключає можливість виникнення таких негативних явищ як підтоплення, заболочування та засолення сільгоспугідь.

         Виходячи із вищесказаного, загальний гідрогеолого-меліоративний стан зрошуваних земель в Снігурівському районі добрий та задовільний (100 %), що дає змогу отримувати при належному рівні агротехніки сталі, високі врожаї сільськогосподарських культур. На зрошуваних землях для збереження та покращення їх родючості необхідно: дотримуватись сівозмін та технологій вирощування сільськогосподарських культур; впроваджувати в сівозміни посіви багаторічних трав, насамперед  люцерни, які покращують структурність, водно-фізичні властивості, сприяють накопиченню гумусу в ґрунтах; дотримуватись науковообгрунтованого водокористування з урахуванням глибин залягання та мінералізації ґрунтових вод.

Головний гідрогеолог Снігурівської ГГМП Агеєнко Ф.В.