You are here

Газета "Вісті Снігурівщини" від 12 грудня 2013 року № 96-97

Еколого-меліоративний стан зрошуваних та прилеглих земель в Снігурівському районі на кінець поливного періоду 2013 року.

Снігурівська гідрогеолого-меліоративна партія здійснює державний моніторинг зрошуваних та прилеглих сільгоспугідь на території Миколаївщини.

          Йдеться, зокрема, про  зрошувані землі великих зрошувальних систем — Інгулецької, Явкінської, Південнобузької. Також в полі її зору зрошувані землі дрібних зрошувальних систем, ділянки зрошення на місцевих джерелах води, дренажні ділянки по захисту від підтоплення ґрунтовими водами сільськогосподарських угідь та сільських населених пунктів.

В 2013 році по Миколаївській області Снігурівською гідрогеолого-меліоративною партією було встановлено контроль за меліоративним станом 236,69 тисяч гектарів сільгоспугідь, у тому числі зрошуваних – 179,74 тисяч гектарів та 56,95 тис. гектарів – прилеглих до зрошення.

         На Снігурівщині та, в цілому, по Миколаївській області  гідрогеолого-меліоративна обстановка на кінець поливного сезону 2013 року оцінюється як стабільна. Цьому сприяли як природно-кліматичні умови, які склалися в поливний період 2013 року, а також вжиті водогосподарськими організаціями заходи з попередження та усунення причин та наслідків шкідливої дії ґрунтових вод.

       По даним Снігурівської гідрометеорологічної служби (Юхименко В.М.) за поливний період  (квітень – вересень) кількість опадів склала 188,6 мм, що менше значень відповідного періоду минулого року на 84,3 мм. та менше від середньобагаторічних значень на 57,4 мм. Випадали вони нерівномірно. У першій половині поливного періоду опадів практично не було за винятком червня, коли по області пройшли сильні дощі зливового характеру (46,5 мм.). Води цих дощів не відобразилися на живленні ґрунтових вод та не привели до їх підйому тому що витрачались, в основному, на поверхневий збіг по балках, схилах, ярах в знижені елементи рельєфу, а також ці опади поповнили запаси вологи в кореневмісному шарі ґрунтів для росту та розвитку сільськогосподарських культур. В цілому, в першій половині поливного періоду опадів було вкрай недостатньо, що негативно відобразилося на початковому розвитку ранніх ярових, озимих культур та овочів на фоні посушливої та жаркої погоди.

       Більша частина опадів – 136,3 мм (72,3 % від загальної кількості опадів за поливний період) випала у другій половині поливного періоду, що сприяло формуванню врожаю більшості сільськогосподарських культур, зокрема овочів. В липні та вересні пройшли сильні дощі під час яких, в окремих місцях випало по дві місячні норми опадів (в липні – 62 мм при нормі 42 мм., в вересні – 50,5 мм. при нормі 32 мм.). Води цих опадів суттєво не вплинули на положення рівнів ґрунтових вод, які в середині поливного періоду знаходились в найбільш зниженому стані. Вони витрачались, в основному, на поповнення дефіциту вологи верхніх шарів ґрунтів, показники вологості яких, після незначної кількості опадів за міжполивний період та спекотних погодних умов першої половини поливного періоду, на фоні бездощів`я, знаходились на мінімальному рівні.

      Опади, що випали на прикінці поливного періоду (серпні-вересні) створили сприятливі умови для осінньої сівби та начального розвитку озимих культур, а також створили запас вологи для весняної сівби ранніх ярових культур в наступному році.

      Середня за період температура повітря склала 19,8 0С і була нижча на 1,5 0С від значень аналогічного періоду 2012 року та на 1,9 0С вища норми. У квітні погода була теплою (+12,2 0С), що стало позитивним фактором для сівби більшості ярових культур, а також весняного відновлення вегетації та подальшого розвитку озимих (озима пшениця та ячмінь, ріпак). Починаючи з травня по серпень  погода була жаркою та спекотною (середня температура повітря була 22,90С) з частими повітряними засухами (в окремі дні температура досягала +37, + 380С, а на поверхні ґрунту до +500С), що приводило до дефіциту вологи у кореневмісному шарі ґрунту в першій половині поливного періоду та витратам ґрунтових вод на випаровування, особливо при близькому їх заляганні (до 3-х метрів).                      

           Сухі, спекотні погодні умови, які останнім часом спостерігаються на півдні України, в котрий раз підтверджують необхідність зрошення орних земель, збереження існуючих полезахисних лісосмуг, використання ґрунтозахисних систем землеробства (чорні та зайняті пари, безвідвальний та мінімальний обробіток ґрунту) направлених на створення запасів вологи та збереження родючості ґрунтів для забезпечення сталих врожаїв сільськогосподарських культур.

          По даним Снігурівського УВГ, станом на 1 жовтня, зрошення в 2013 році в Снігурівському районі проводилось на площі 5,142 тис.га. Водоподача на зрошення склала 8419 тис.м3. Зрошувальна норма склала 1637 м3/га.

В цілому по Снігурівському району негативний вплив зрошення в 2013 році на положення РГВ був незначним. Це пов`язане з посушливими погодними умовами першої половини поливного періоду 2013 року, коли майже вся подана на полив вода, витрачалась на сумарне випаровування та живлення сільськогосподарських культур і лиш незначна її кількість – на інфільтрацію в нижче розташовані горизонти.            

          За поливний період на Снігурівщині сприятлива меліоративна ситуація відмічається на площі 45,94 тисячі гектарів (95,87 % від загальної площі зрошуваних земель (47,92 тис. га), охоплених спостереженнями в районі), задовільний стан мають 1,96 тис. га (4,1 %), несприятливий – 16 га (0,03 %).    

         Несприятливий стан відмічається на Інгулецькій зрошувальній системі (всього 16 га). Основна частина земель з РГВ менше допустимих значень розташована на ділянках, прилеглих до розподільчих і господарських каналів, а також на ділянках дренажу з примусовою відкачкою, де не ведеться відкачування дренажних вод.

          Порівняльна характеристика меліоративного стану земель за поливні періоди 2013 та 2012 років свідчить про покращення відносно рівнів ґрунтових вод. Ці зміни пов`язані, в першу чергу, з посушливими погодними умовами, які спостерігались на протязі першої половини поливного періоду 2013 року, коли майже за повної відсутності атмосферних опадів на фоні сухої, спекотної погоди, відбулося зниження РГВ при відсутності їх живлення.

         Ґрунтові води на переважаючій площі зрошуваних та прилеглих до зрошення земель знаходяться на глибинах більше 3 метрів, що виключає можливість виникнення таких негативних явищ як підтоплення, заболочування та засолення сільгоспугідь.

         Виходячи із вищесказаного, загальний гідрогеолого-меліоративний стан зрошуваних земель в Снігурівському районі добрий та задовільний (99,97 %), що дає змогу отримувати при належному рівні агротехніки сталі, високі врожаї сільськогосподарських культур. На зрошуваних землях для збереження та покращення їх родючості необхідно: дотримуватись сівозмін та технологій вирощування сільськогосподарських культур; впроваджувати в сівозміни посіви багаторічних трав, насамперед  люцерни, які покращують структурність, водно-фізичні властивості, сприяють накопиченню гумусу в ґрунтах; дотримуватись науковообгрунтованого водокористування з урахуванням глибин залягання та мінералізації ґрунтових вод.

Головний гідрогеолог Снігурівської ГГМП _______________ Агеєнко Ф.В.