You are here

«Забезпечуючи постійний моніторинг»

«Вісті Снігурівщини» №26 3 квітня 2008 року

 

Нинішнього року вже повідомляли, що Управ­ління каналами ІЗС від­значає своє п'ятдесяти­річчя. Поява на Півдні України однієї з найбіль­ших на той час Інгулецької зрошувальної сис­теми в Європі, яка буду­валася з 1951 по 1962 рік, викликала також необхід­ність створення служб, котрі б відстежували процеси на меліорованих масивах. Наш співрозмов­ник начальник Снігурівської гідрогеолого-меліоративної партії Степан Пантелійович ГОВТВА, який ось вже 23 роки очо­лює цей дружний, працьо­витий і мобільний колек­тив. Йому слово.

Трохи історії. Інгулецька гідрогеолого-меліоративна партія - таку назву вона отри­мала при народженні - була створена в 1964 році, як струк­турний підрозділ Каховської гідрогеолого-меліоративної експедиції. Десятьма роками пізніше вона входить до скла­ду Одеської експедиції. У 1998 році наша гідропартія підпорядковується Миколаїв­ському облводгоспу і починає носити нинішню назву.

Не можна не згадати пер­ших її керівників - С.Й.Лонського, Л.Б.Світинську, Н.О.Звягінцеву, В.Г.Подоляна. Десять років очолював колектив В.В.Мільошин, який продовжує пра­цювати й зараз, віддавши улюбленій справі понад 40 років свого життя. З першого дня заснування партії й по сьо­годні у нас трудиться Т.Г.Ольхова. Вже понад двадцять ро­ків працюють в колективі начальники загонів О.О.Грецький та А.АЛисак, інженери Л.ОЛанєвич, К.І.Говтва, Г.І.Яко-венко, техніки О.М.Голишева та О.М.Глиняна.

Прихід Дніпровської води на спраглі поля нашого та сусіднього районів вдихнув в них нове життя. За перші десять років зрощення врожай­ність основних сільгоспкультур зросла в 1,5- 2,5 рази і біль­ше. Водночас виникли й певні небажані процеси, котрі відстежуються нашими фахівцями.

Як відомо, спочатку поли­ви здійснювалися по борознах, що вело до великих непродук­тивних втрат води, перезволо­женім ґрунту. Ситуація ускла­днювалась і тим, що всі канали тоді були виконані в земельно­му руслі. Не було практично і колекторно-скидової мережі. Це сприяло акумуляції повер­хневих вод. Комплексом бага­торічних стаціонарних спосте­режень та досліджень нами установлено суттєві зміни в ряді меліоративних показників.

Якщо до зрошення, напри­клад, ґрунтових вод на масиві практично не спостерігалося, то вже у 1975 році вони з'яви­лися на 92,2 тис. гектарів. Роз­повсюдження їх пов'язано з джерелами живлення — зрошувальною і колекторно-скидовою мережами. Підканальні куполи ґрунтових вод мають властивість розтікатися по поверхні регіонального водоупору зі швидкістю 7-10 метрів на рік. Зона впливу внутрігосподарських каналів сягає 50-100 метрів, магістра­льного і розподільчих мереж -400-500 метрів. Амплітуда сезонних коливань глибини залягання ґрунтових вод коли­вається у межах 0,5-2,5 метра. Вони, переважно, солонуваті і слабосолонуваті. Лиш в прика­нальних зонах і крупних подо­вих пониженнях ґрунтові води прісні.

Аналіз свідчить, що зро­шення грушу в усіх випадках призводить до нагромадження солей у верхньому 2-х метро­вому шарі. Однак, за останні 15 років у зв'язку зі зниженням інтенсивності поливів спосте­рігаються зменшення їх вміс­ту. По нашому району, зокре­ма, масиви засолених земель зменшилися ЗІ4280 до 5327

гектарів. Скоротились на 61,5 відсотка і площі солонцюватих земель.

Читач, очевидно, зрозумів, що нашими фахівцями здійс­нюється постійний моніторинг зрошуваних та прилеглих угідь на території Миколаївщини. Під їх гідрогеолого-меліоративним контролем перебуває 256,1 тисяча гектарів, в тому числі 191,3 тис. га - зрошува­них, 4,2 га неполивних угідь з дренажем, 8,5 тис. га площ населених пунктів, які підтоп­люються ґрунтовими водами. Ми також відстежуємо ситуа­цію на 51,2 тис. га богарних земель, які прилягають до зро­шувальних систем і не мають дренажу. Вибачте за багато цифр, але вони дають певну уяву про масштаби роботи гідропартії, штат якої, до речі, налічує лише 46 працівників.

Коли коротко про основні її завдання, то вони зводяться, насамперед, до оцінки меліора­тивного стану зрошувальних земель і виявлення причин та тенденцій його змін. Ми аналі­зуємо постійно ефективність меліоративних заходів, якість поливних, ґрунтових, дренаж­них та скидних вод. Відстежує­мо також вплив меліорації на підтоплення прилеглих терито­рій, включаючи й населені пункти. І, звісна річ, розробля­ємо рекомендації та пропози­ції, як краще уникнути небажа­них явищ.

Меліоративна ситуація, що склалася в районі та області, вимагає сьогодні нових під­ходів по її відстеженню. Ми запропонували вищому керів­ництву свої пропозиції щодо до вдосконалення системи моніторингу довкілля. Вона передбачає здійснення компле­ксу заходів по забезпеченню глибокого і всебічного аналізу меліоративного стану земель. Але про це наступного разу.

Розповідь записав А.ЗИМА.