You are here

Газета Вестник Прибужья від 1 грудня 2016 № 48 (1686)

Вода – основа людського життя. Як її зберегти?

       Відомо, що людський організм складається з 80% води. Але тільки чиста питна вода здатна оздоровлювати організм. Людина, не замислюючись, забруднює сушу твердими побутовими відходами, які потім змиваються у водні об'єкти і розкладаються дуже повільно. Наукою встановлено, що консервна банка розкладається 80 – 100 років, дерево 20-40 років, недопалок до 12 років, папір 2-5 місяців, скло, цегла, пластмаса – ніколи! Тому, якщо ми хочемо пити чисту воду, не слід забруднювати водні об'єкти і сушу.

       Досягнення доброго стану водних ресурсів відноситься до числа основних завдань всього людства планети Земля. Держави створюють умови для збереження, охорони та раціонального використання вод, приймаються міжнародні документи, програми та інше. Але слід розуміти, що стан водних ресурсів в значній мірі залежить і від ставлення до них кожного з нас. Без якісної води майбутні покоління людства існувати не можуть.

       Управління водними ресурсами віднесено до пріоритетних напрямків державної політики України і розглядається як один із найважливіших чинників сталого розвитку суспільства.       

        На сьогодні держава знаходиться на шляху переходу від адміністративно-територіального принципу управління водними ресурсами до басейнового принципу. Перехід до басейнової моделі управління водними ресурсами – досить складний і тривалий процес. Він розпочинається з визначення водної політики, створення правової бази і системи фінансування. 

       Важливо усвідомити, що басейни річок розташовуються на території декількох областей, районів і не можуть ділитися на «нашу» і «не нашу».  

       Адміністративно-територіальний принцип управління водними ресурсами призводять до незбалансованого водокористування, охорони і відтворення водних ресурсів.  У світовій практиці вже є негативні приклади такого управління, які призвели до катастрофічних наслідків. Наприклад,  висихання і перетворення в пустелю Аральского моря внаслідок надмірного забору води із основних її приток для зрошення.

       Сучасним підходом до управління водними ресурсами є басейновий принцип управління водними ресурсами, де основною одиницею управління виступає річковий басейн. Як свідчить світова практика, такий інтегрований підхід сприяє максимальному досягненню цілей і завдань охорони та відтворення водних екосистем, забезпечення раціонального використання водних ресурсів.

        Найбільшого розвитку даний принцип набув у Франції, де в 1964 р. започаткована високоефективна система управління водними ресурсами, яка визнана однією з кращих у світі.

         У 2014 році Європейський союз та Україна підписали Угоду про Асоціацію. Співробітництво між сторонами у сфері навколишнього середовища передбачає збереження, захист, покращення і відтворення його якості, розумне та раціональне використання природних ресурсів, зокрема водних. Наближення законодавства України до права і політики ЄС у сфері охорони навколишнього природного середовища здійснюється відповідно до Додатку ХХХ до Угоди про Асоціацію. Серед 29 Директив та Регламентів, що увійшли до цього додатку, шість Директив відносяться до галузі «Якість води та управління водними ресурсами, включаючи морське середовище». Впровадження положень Директив, вимагає продовження апроксимації (наближення) національного законодавства, проведення інституційної реформи на національному, регіональному та місцевому рівнях, інтеграції природоохоронної політики в інші сфери політики держави, процедури прийняття рішень та їх виконання, визначення необхідних людських та фінансових ресурсів.

       Верховною Радою України, в рамках наближення національного законодавства до Водної Рамкової Директиви ЄС, прийнятий Закон України № 1641-VIII від 04.10.2016 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження інтегрованих підходів в управлінні водними ресурсами за басейновим принципом». Закон набирає чинності з 1 лютого 2017 року.

       Законом встановлюються правові норми щодо запровадження інтегрованого управління водними ресурсами за басейновим принципом. Зокрема, розробка стратегічного документу розвитку річкового басейну – Плану управління річковим басейном. 

       Україна знаходиться на вірному шляху досягнення доброго стану води, збалансованого водокористування, запобігання її подальшому погіршенню. 

Руслан Туз, заступник начальника відділу техногенно-екологічної безпеки

Південно-Бузького БУВР