Міжнародний захист прав людини.
З огляду на важливе значення правової освіти в подальшому розвитку України як правової держави, вихованні у громадян поваги до закону і прав людини, з нагоди річниці проголошення Загальної декларації прав людини Указом Президента України від 8 грудня 2008 року було розпочато проведення Всеукраїнського тижня права. 10 грудня кожного року відзначається День прав людини - присвячений проголошенню Генеральною Асамблеєю ООН в 1948 році Загальної декларації прав людини, яку ще називають Хартією прав людини. Саме у Загальній декларації були вперше проголошені цінності, які сьогодні ми називаємо універсальними: права людини невід'ємно притаманні всім людям і вся міжнародна спільнота повинна забезпечувати їх дотримання. Основні права і свободи людини є невідчужуваними і належать кожному від народження. Права людини є одним з найбільш істотних властивостей громадянського суспільства, що визначають рівень його культури і цивілізації.
Захист прав людини - основа будь-якого демократичного суспільства. Для цієї мети в 1950 році була створена і підписана Європейська Конвенція про захист прав людини й основоположних свобод. Після ратифікації Конвенції Верховною Радою України 17 липня 1997 року, наша держава визнала для себе обов'язковою юрисдикцію Європейського суду з прав людини (відомий також як Страсбурзький суд, ЄСПЛ), який працює на постійній основі. З цього моменту українські громадяни отримали реальну можливість направляти індивідуальні скарги, пов'язані з порушенням їх прав, в Європейський Суд з прав людини.
Якщо вважаєте, що ви особисто є жертвою держави, ви можете звернутися до Європейського Суду. Суд може розглядати лише ті заяви, які спрямовані проти держав, що ратифікували Конвенцію та відповідні протоколи, і які стосуються подій, що відбувалися після дати ратифікації. Європейський Суд є наднаціональною міжнародною судовою установою, яка розглядає скарги осіб щодо порушення їх прав державами - учасницями Конвенції, отже, він не виконує функції національного суду та не має повноважень скасовувати або змінювати рішення національних судів. Суд також не може безпосередньо втручатися в діяльність органу влади, дія або бездіяльність якого спричинила порушення, він може розглядати тільки ті заяви, в яких йдеться про порушення гарантованих Конвенцією та протоколами до неї прав. Згідно п. 1 статті 35 Конвенції, Суд приймає заяви до розгляду лише після того, як були використані всі національні засоби правового захисту, і лише протягом шести місяців з дати винесення остаточного рішення. Це означає, що вам слід спочатку звернутися до національних судів, яким підсудна справа, включаючи відповідну вищу судову інстанцію для захисту своїх прав, про порушення яких ви маєте намір поскаржитися до Європейського Суду з прав людини, при використанні належних засобів захисту і дотриманні національних процесуальних правил. Шестимісячний термін відраховується з моменту вашого ознайомлення, або ознайомлення вашого адвоката, з остаточним судовим рішенням, за результатами звичайної процедури оскарження на національному рівні.
Провідний юрисконсульт Миколаївського МУВГ
Дмитрієва О.М.