You are here

Газета Вісті Вознесенщини від 10 листопада 2016 № 45

Еколого-меліоративний стан зрошуваних та прилеглих земель в Вознесенському районі на кінець поливного періоду 2016 року.

Снігурівська гідрогеолого-меліоративна партія здійснює державний моніторинг зрошуваних та прилеглих земель на території Миколаївщини.

            Йдеться, зокрема, про зрошувані землі великих зрошуваьних систем – Інгулецької, Явкінської, Південнобузької. Також в полі її зору зрошувані землі дрібних зрошувальних систем (Вознесенська, Білоусівська), ділянки зрошення на місцевих джерелах води, дренажні ділянки по захисту від підтоплення ґрунтовими водами земель і сільських населених пунктів.

            В 2016 році по Миколаївській області на кінець вегетаційного періоду, Снігурівською гідрогеолого-меліоративною партією було встановлено контроль за меліоративним станом 236,69 тисяч гектарів сільгоспугідь, у тому числі зрошуваних – 179,74 тис. гектарів та 56,95 тис. гектарів – прилеглих до зрошення.

       За поливний період  2016 року (квітень - вересень), на Вознесенщині, кількість опадів склала 306,4 мм, що більше від  значень відповідного періоду минулого року на 96,9 мм. та більше від середньобагаторічних значень на 60,4 мм. Випадали вони нерівномірно. У першій половині поливного періоду випала більша частина опадів – 221 мм. (72 % від загальної кількості опадів за поливний період). Найбільше опадів за поливний період випало у червні (95 мм.), травні (78 мм.), серпні (57 мм.) та квітні (48 мм.). В ці місяці відмічались затяжні сильні дощі зливового та обложного характеру. Води цих дощів витрачались, в основному, на поверхневий збіг по балках, схилах, ярах в знижені елементи рельєфу, а також на поповнення запасів вологи в кореневмісному шарі ґрунтів для росту та розвитку сільськогосподарських культур. До значного істотного підйому рівнів ґрунтових вод опади, які відмічались в першій половині поливного періоду не привели. В цілому, в першій половині поливного періоду опадів було достатньо для росту сільськогосподарських культур, що позитивно відобразилося на початковому розвитку ранніх ярових, озимих культур та овочів на фоні теплої погоди.

       Менша частина опадів – 85,4 мм. (28 % від загальної кількості опадів за поливний період)   випала у другій половині поливного періоду. У липні випало 26 мм., у серпні – 57 мм. опадів у вигляді зливових дощів. У вересні відмічалась суха погода з незначною кількістю опадів – 2,4 мм. Опади, що випадали на протязі другої половини поливного періоду суттєво не вплинули на положення рівнів ґрунтових вод так як їх волога витрачалась, в основному, на поверхневий збіг по балках, схилах, ярах в знижені елементи рельєфу, а також на випаровування та, частково, на поповнення дефіциту вологи верхніх шарів ґрунтів. Погодні умови другої половини поливного періоду позитивно вплинули на формування врожаю більшості сільськогосподарських культур, зокрема овочів.

      Погодні умови, які відмічались на прикінці поливного періоду (серпень – вересень) зі значною кількістю опадів, стали сприятливим погодним фактором для осінньої сівби та начального розвитку озимих культур.

      Середня за період температура повітря склала 18,3 0С і була нижча на 1,4 0С від значень аналогічного періоду 2015 року та на 0,4 0С вища від середньобагаторічних значень. У квітні та травні погода була теплою (+12,4 0С – у квітні та +15,1 0С – у травні), що стало позитивним фактором для сівби більшості ярових культур, а також весняного відновлення вегетації та подальшого розвитку озимих (озима пшениця та ячмінь, ріпак). Починаючи з червня по серпень  погода була жаркою та спекотною (середня температура повітря коливалася від +20,6 0С – у червні, до +22,5 0С – у липні). В окремі дні температура повітря досягала +35, +40 0С, а на поверхні ґрунту до +50 0С, що приводило до дефіциту вологи у кореневмісному шарі ґрунту в другій половині поливного періоду та витратам ґрунтових вод на випаровування, особливо при близькому їх заляганні (до 3-х метрів). Найбільш сухим місяцем за поливний період 2016 року був вересень з середньою температурою повітря +17,2 0С та сумою атмосферних опадів 2,4 мм.                 

На кінець поливного сезону 2016 року на Вознесенщині сприятлива  меліоративна ситуація відмічалась на площі 22288, 5 га (99,18 % від загальної площі зрошуваних земель (22473,5 тис.га), охоплених спостереженнями в районі), задовільний стан мають 185 га (0,82 %). Землі з незадовільним станом  - відсутні.

Ґрунтові води залягають, в основному, на глибині 3 – 5 та більше 5 метрів і суттєво не реагують на зміни погодних умов.

Виходячи із вищесказаного, загальний гідрогеолого-меліоратавний стан зрошуваних земель у Вознесенському районі сприятлий та задовільний (100 %), що дає можливість одержувати заплановані врожаї сільськогосподарських культур. На зрошуваних землях, для збереження та покращення їх родючості необхідно: впроваджувати в сівозміни посіви багаторічних трав (до 40 %), насамперед  люцерни, які покращують структурність, водно-фізичні властивості, сприяють накопиченню гумусу в ґрунтах; вносити в грунт підвищенні норми органічних добрив від 40 до 80 т/га, проводити заорювання зеленої маси (сидерацію); застосовувати раціональну техніку поливу; забезпечувати дотримання технологій вирощування сільськогосподарських культур, додержуватись науковообгрунтованого водокористування з урахуванням глибин залягання та мінералізації ґрунтових вод.             

Головний гідрогеолог Снігурівської ГГМП, Агеєнко Ф.В.