До Всесвітнього Дня Води. Кам’янська експлуатаційна дільниця.
22 березня у всьому світі відзначають Міжнародний день води. Резолюцію про святкування Міжнародного дня води прийнято на 47 сесії Генеральної асамблеї Організації Об’єднаних Націй у листопаді 1992 року.
Вода є найпоширенішою речовиною на землі, але й потреба у воді значна. Населення землі за добу використовує 7 млрд. т води. Всього на території України понад 70 тис. річок, але тільки 117 з них мають довжину понад 100 км. Найбільшими річками країни є Дніпро, Дністер, Південний Буг та Сіверський Донець. Влітку річки стають маловодними, чимало з них міліють і навіть пересихають. Для затримання талих снігових вод і регулювання стоку на більшості рік створено більше тисячі водосховищ; здатних вмістити 55 км3 води. Найбільші за обсягом водосховища розташовані в басейні Дніпра. Для постачання води у маловодні райони Сходу та Півдня країни збудовано цілу низку магістральних каналів та створено великі зрошувальні системи.
Гірка праця хлібороба , а ще й якщо зводиться нанівець посухами та жарою то вдвічі дорожча кожна добута зернина .Така доля випала нашій Миколаївщині , а най південнішим районам – Очаківському та Березанському й поготів.
Давно стало зрозумілим , що без проведення зрошувальної мережі землеробству тут не розвиватись. Тому з 1962 р на території області було розпочато будівництва 23 зрошувальних систем. Однією з них була побудована Південно-бузька зрошувальна система, експлуатація якої була покладена на Миколаївське управління зрошувальних систем (1972 р). Першими Бузьку водичку на своїх полях побачили аграрії Березанського району у 1976 році, завдяки вступу в дію Чапаєво -Петрівської насосної станції (побудована у 1975 році,сумарна потужність електродвигунів семи агрегатів - 2720 кВт), яка подавала воду по зрошувальній мережі на поливні землі радгоспу ім. Петрівського ( 1674 га) .
До 1980 року на станції працювали три агрегати ( №1,2,3) а після 1980 р були встановлені агрегати № 4,5,6,7 які подавали воду до семи дощувальних машин ДДА -100 (радгосп ім.Петрівського - 5 шт ,радгосп ім.Чапаєва – 1 шт,радгосп «Береговий» - 2 шт). На сьогоднішній день ТОВ ім.К.Л. Петрівського (517 га) - це ,на жаль,єдине сільгосппідприємство яке використовує поливну воду для вирощування сільськогосподарських культур у Березанському районі.
На території Очаківського району в с.Кам’янка було збудовано Кам’янську експлуатаційну дільницю(1975-1976 рік) .
Гордістю дільниці ,її серцем , є головна насосна станція – «Нечаянська»,яка побудована у 1975 р на березі Нечаянського водосховища ( сумарна потужність електродвигунів п’яти агрегатів – 2760 кВт). З її пуском стало можливим зрошення овочевих та зернових на площі 2673 га у Миколаївському районі та майже 1500 га в Очаківському районі Миколаївської області.
Для забезпечення потреб сільгоспвиробників у поливній воді Миколаївського району у 1984 році було введено в експлуатацію насосну станцію підкачки – «Урожайну» (сумарна потужність електродвигунів восьми агрегатів - 748 кВт) , площа обслуговування 1315 га.
Велике багатство Очаківського степу – достаток тепла. Середньорічна температура повітря сягає +15 С0 , але через нестачу вологи, за постійних суховіїв важко домогтися стабільних врожаїв сільськогосподарських культур. Три чверті периметру його омиваються водами , а води нема звідки одержати , бо то солона вода моря і напівсолона - лиману.
Вперше поливна вода з Південно-Бузької зрошувальної системи прийшла на поля колгоспу «Україна» у 1979 р . Для повноцінного безперебійного забезпечення поливною водою всієї зрошувальної мережі було побудовано систему магістральних каналів , трубопроводів , дюкер – переїзд та інші гідроспоруди.
Ця радісна подія торкнулась серця кожного колгоспника. Готуючи матеріал, я побувала у історико- краєзнавчому музеї с.Кам’янка Очаківського району. Долюк Марія Андріївна , його завідуюча, люб’язно надала мені змогу погортати пожовклі добірки колгоспної газети «Прапор Перемоги», в яких часто публікувались статті про роботу меліораторів , їх досягнення.
У 1982 р на березі Кам’янського водосховища була побудована та введена в експлуатацію головна насосна станція «Шмідта» (сумарна потужність п’яти агрегатів – 1250 кВт) , що дало можливість подати воду на поля племгосподарства «Шмідта» (с Рівне) ,радгоспу «Очаківський» (с.Благодатне).
Щоб най -південніші господарства області теж мали змогу забезпечення гарантованими врожаями кормових та зернових культур було побудовано насосну станцію підкачки «Шмідта»(1984 р) , яка забезпечувала меліорацію земель радгоспу « Сонячне» (с .Іванівка),Чорноморський (с.Чорноморка), «Лиманський» (с Куцуруб) майже 100 га.
Читаємо в книзі С.Г.Фоміна «Зорі Очаківського степу» за 1987 рік : « Нині поливна площа в районі становить близько 9 % усієї орної землі . На ній одержуємо понад 30 % продукції у грошовому виразі . Кожний зрошувальний гектар дає в 4.5 рази більше продукції, ніж неполивний. По багатьох культурах не тільки досягнуто а й перевершено проектну врожайність. Бережливо, по - господарськи використовують хлібороби воду і зрошувані масиви. На цих землях у 1985 році відведено під кормові культури - 70 % площі , під зернові - 26 %, овочеві - 4%.
У господарствах з'явились майстри зрошення , організовано своєрідний всеобуч для опанування мистецтвом одержання високих врожаїв на поливі. З одностайним схваленням прийняли трудівники районну Довгочасну програму меліорації , підвищення ефективності використання меліорованих земель , прийняту жовтневим ( 1984 р) Пленумом ЦК КПРС і розраховану на кілька п’ятирічок. Для нашого Очаківського Степу – це захоплююча перспектива. Треба сказати , що вода вже багато в чому змінила сам вигляд степу. Там, де канали пролягли неподалік від лісосмуг , інших зелених насаджень , почався їх буйний ріст. Піднялися вгору , стіною встали понад автошляхом , що веде до Очакова з автотраси Миколаїв – Одеса, стрункі тополі. Не було в нас раніше такої високостеблової і качанистої кукурудзи , таких щедрих овочевих плантацій.» На, жаль, нині в Очаківському районі жоден гектар землі не використовується зрошенням.
Кам’янська експлуатаційна дільниця це величезне господарство , догляд за яким потребує уміння,професійних навичок, організованості та великої любові до обраної справи. У1986 році її очолив Кундик Микола Петрович . За 26 років керівництва дільницею він зарекомендував себе як талановитий організатор,досвідчений спеціаліст закоханий у свою справу. За великі досягнення у роботі Микола Петрович був нагороджений Почесними грамотами та подяками Держводгосп Облводгоспу. На жаль після тривалої хвороби ,3 травня 2015 р, на 71-му році , Кундик Микола Петрович пішов із життя. Наступним прийняв дільницю у 2012 році Лук’ян Сергій Георгійович(1959р.н.) , який і донині керує цим колективом.
До сфери діяльності Кам’янської експлуатаційної дільниці відносяться водні ресурси басейну річок Причорномор’я Очаківського та Березанського районів ,тому одним із перших заходів його керування стало розчищення та відновлення природного джерела «Ключик» в с.Кам’янка. Прибережну його площу було очищено від багаторічних стихійних сміття звалищ та чагарників , встановлено східці та декоративний тин і лавка, висаджено дерева та кущі. У 2015 році джерело було посвячене отцем Миколаєм, встановлено подаровану їм ікону святого Пантелеймона – цілителя. Тепер це місце стало гарним символічним майданчиком де проводяться шкільні та дошкільні святкові заходи. Місцеві жителі стали більш дбайливо відноситись до джерела - приходять відпочити з сім’ями, впорядковують східці та поливають дерева і кущі .
Працівники Кам’янської ЕД постійно підтримують фіто-санітарний порядок біля джерела та періодично його розчищають від каміння та піску. Проведено велику роботу по інвентаризації природних джерел – криниць в Очаківському та Березанському районах.Кам'янська експлуатаційна дільниця входить до складу Миколаївського міжрайонного управління водного господарства , яким керує Поліщук Михайло Васильович.
На території дільниці знаходяться три водосховища – Суходільське ( 257 га) ,Данилівське(81 га) та Кам'янське (160 га), 21 ставок ( Очаківський район –10шт/195 га,Березанський район -11 шт/ 183 га),18 малих річок.Кам’янське та Данилівське водосховища знаходяться в постійному користуванні ММУВГ. На цих водних об’єктах постійно проводяться обстеження гідротехнічних споруд та прибережних захисних смуг ,щодо недопущення порушень Водного Законодавства, проводиться спостереження за проходженням весняних паводків та льодоходу.Проводиться інформаційно – роз’яснювальна робота серед населення по збереженню та відтворенню водних ресурсів, недопущенню нещасних випадків на водних об’єктах.У співпраці з Кам’янською ЗОШ проводяться лекції та тематичні заходи, конкурс дитячого малюнку «Вода – джерело життя».
Минулого року на дільниці працювали три насосні станції – ГНС Нечаянська, НСП «Урожайна»,НС «Ч.Петрівська», які подають воду , згідно договорів на подачу води ,на площу 2055 га. У 2017 році 3209 тис.м3 поливної води було подано на поля водокористувачів(15046 га/поливів) Колектив успішно працює над виконанням завдань, поставлених Південно –Бузьким басейновим управлінням водних ресурсів, Миколаївським міжрайонним управлінням водного господарства по інтегрованому управлінню водними ресурсами ,ремотно – доглядовим роботам , питанням водокористування, механізації , техніки безпеки та ін. Щороку активно приймає участь у акціях до Дня довкілля,до Дня річки Південний Буг . Займаємо призові місця на спартакіаді Південно –Бузького БУВР. В 2017 році насосна станція «Урожайна» зайняла почесне 1 місце у конкурсі «Краща насосна станція».
Користуючись нагодою, у зв’язку з відзначенням Всесвітнього Дня Води , звертаємо увагу шановних читачів на необхідність раціонального використання водних ресурсів планети , дбайливого ставлення до них.Від кожного з нас залежить майбутнє країни. На нас дивляться діти , і якщо вони з дитинства будуть разом з батьками економити воду, прибирити після себе сміття на відпочинку , впорядкують криницю чи джерельце , то природа залишиться у надійних руках .У Землі буде майбутнє.
Наша країна переживає важкі часи реформування та війни, але ми сповнені надії , що проблеми водних ресурсів та зрошення на півдні України стануть одними з пріоритетних напрямів .Завдяки якісній питній воді, своїм продовольчим товарам та мирним трудовим будням український народ здолає всі негаразди і займе своє почесне місце в ряду успішних країн світу.
С.Гадецька.
Кам’янська експлуатаційна дільниця