You are here

Газета Водогосподарник Миколаївщини від 31.05.2018 № 2 (43)

Поливний сезон 2018 року стартував!

Водогосподарськими організаціями Миколаївської області  своєчасно завершені всі підготовчі роботи на міжгосподарських зрошувальних системах. Це дає можливість подати воду для поливу сільськогосподарських культур на площі 43,6 тисяч  гектарів.

З сільгосптоваровиробниками області укладено 118 договорів на надання послуг, які пов’язані із забором води водокористувачами  для зрошення сільгоспкультур на площі  24,8 тис. га.

Але, сам поливний сезон цього року розпочався як ніколи складно. Причинами того були як погодні несподіванки, так і зміни в законодавстві та принципах роботи між водогосподарськими організаціями та водокористувачами.

По-перше – на зміну холодному сніговому березню прийшов засушливий квітень з аномально високим температурними показниками останньої декади. 

По-друге – з 1 січня набули чинності зміни до Податкового кодексу України в частині рентної плати за спеціальне використання води. Це призвело до змін в положеннях водогосподарських організацій, оформлення нових дозволів на спеціальне водокористування та до зміни форми договорів між водокористувачами та водогосподарськими організаціями.

Крім того,  вперше, у поточному році, в зоні дії ГНС Інгулецької ЗС згідно протокольного рішення наради Держводагентства України від 22.12.17 запроваджуються багатосторонні (трьох-, чотирьох- та п’ятисторонні) договори на послуги,  пов’язані із забором води, між Управлінням каналів Інгулецької ЗС, управліннями водного господарства Південно-Бузького БУВР та  водокористувачами.

У зв’язку із холодним початком весни, поливи в Миколаївській області розпочалися досить пізно – 20 квітня – в Миколаївському та Новоодеському районах.

Однак, незважаючи на всі проблеми, поливний сезон набрав високий, впевнений темп. Станом на 15.05.18 р. в області вже полито зрошувані землі на площі 15,3 тис. га, що на 8,5 тис. га більше ніж на аналогічний період минулого року (6,8 тис. га). З них: дощуванням – 10 тис. га, крапельним способом – 4,5 тис. га та 800 га – поверхневим поливом. Гектарополивів виконано на площі20,7 тис. га (у 2017 р. – 8,5 тис. га). Згідно наданих заявок, водокористувачами забрано з точок водо виділів управлінь водного господарствабільше 3-х млн. м3 води на полив сільгоспкультур

Договірні зобов’язання перед сільгосптоваровиробниками будуть виконані у повному обсязі. А, зважаючи на щорічно зростаючий інтерес як великих компаній, так і звичайних фермерських господарств до зрошення, як однієї з основних складових високо інтенсивного сільськогосподарського виробництва, є тверде переконання в сталому розвитку та стабільному майбутньому нашої галузі.

Д. Єфімов, начальник відділу водокористування