You are here

Газета Маяк від 19.05.2018 № 20 (9023)

День народження річки Південний Буг!

19 травня відзначається день  річки Південний Буг. Південний Буг є найбільшою річкою, басейн якої повністю розташований в межах України. Площа басейну річки – 63700 кілометрів квадратних, довжина- 806 км, середній похил – 0,40%. Південний Буг бере початок на Волино – Подільській височині поблизу села Холодець Хмельницької обл. і впадає в Дніпро-Бузький лиман Чорного моря.

Особливістю Південного Бугу є те, що ця річка фактично має лише одну велику притоку –р. Синюху, яка утворюється внаслідок злиття річок Велика Вись та Тікич. Площа басейну Синюхи становить 16725км2. В Південний Буг Синюха впадає в межах м. Первомайск. Місцями утворює пороги та перекати. Серед інших приток можна виділити річку Інгул (площа басейну – 9890 км2), яка насамперед відзначається своєю довжиною-354 км. Фактично річка впадає в Бузький лиман в межах м. Миколаєва.

В басейні річки Південний Буг є невеликі озера які зустрічаються в Хмельницькій, Черкаській, Одеській, Кіровоградській і Миколаївській областях. Загальна площа озер в басейні становить 274 га.  Також на території басейну річки знаходиться Дніпро-Бузький лиман який є мілководною затокою Чорного моря , що відокремлений від нього Кінбурнською косою. Сполучається лиман з морем Кінбурнською протокою, через яку і здійснюється водообмін. На сході лиман межує з гирлом Дніпра, на півночі поступово переходить у р. Південний Буг. Дніпро- Бузький лиман інколи розглядають як дві водойми –Дніпровський та Бузький, але чіткої межі між ними немає. Якщо межі дніпровської частини лиману є доволі чіткими, то верхня межа є дискутивною. Найчастіше цю межу проводять по Варварівському мосту, що знаходиться в м. Миколаїв. Довжина Бузького лиману 47 км, ширина-11км, площа – 162 км2.Ступінь мінералізації лиману- солонуватий. Характерною особливістю басейну Південного Бугу, що виділяє його з поміж інших річок є дуже велика зарегульованість. Створено понад  8 тисяч штучних водойм, 188 водосховищ, загальною площею водного дзеркала 30,8 тис.га,  8437 ставків, загальною площею 48 тис.га.

На берегах річки Південний Буг розташовані такі  міста як: Хмельницький, Хмільник, Вінниця, Гнівань, Ладижин, Гайворон, Первомайськ, Южноукраїнськ, Вознесенськ, Нова Одеса, Миколаїв.

У місті Вінниця на річці Південний Буг встановлено найбільший в Європі плавучий світло- музичний фонтан.

Південний Буг дивовижно красива річка. І усіх нас надзвичайно хвилює доля нашої річки.  Так давайте,берегти цей безцінний скарб, щоб наступні покоління теж могли помилуватися цією красою.

                                                                          С. Захарова гідротехнік ПБЕД Миколаївське міжрайонне управління водного господарства