Майбутнє наших дітей в наших руках
Ідея святкування Всесвітнього дня водних ресурсів була започаткована у 1992 році на конференції ООН по навколишньому середовищу і розвитку в Ріо-де-Жанейро. Генеральна Асамблея ООН ухвалила офіційне рішення про щорічне відзначення 22 березня Всесвітнього дня водних ресурсів, щоб нагадати всім жителям планети про значення і важливість води для існування життя на Землі.
Практичні зусилля можуть допомогти поглибити суспільне розуміння як проблем, так і шляхів їх подолання у цій сфері. Для досягнення позитивних результатів необхідно перетворити слова в зобов’язання і дії у рамках загальної теми. Цьогорічна тематика Всесвітнього дня води – «Вода для всіх» присвячена проблемам пов’язаним із забрудненням водних ресурсів та виховання екологічно свідомого мислення населення.
У червні 1999 року в Лондоні на ІІІ Конференції з навколишнього середовища і розвитку міністри екології і охорони здоров’я 35 європейських країн, в тому числі й Україна, підписали протокол з проблем води та здоров’я, зобов’язавшись оберігати своїх громадян від захворювань, пов’язаних із забрудненням води, захищати водні ресурси.
В Новобузькому районі ситуація у водному господарстві змінюється на краще, але вкрай повільно. Аналізуючи результати роботи по забезпеченню якісною питною водою населення, слід відмітити плідну роботу голів місцевих громад: Вільнозапорізької – Латія О.М., Новоюріївської – Калімана А.М., Новомиколаївської – Овчаренко О.М., Софіївської – Лозового С.І., Кам’янської – Римчука В.М.. Дані керівники є справжніми лідерами громад, розуміють потреби людей, займаються ділом, а не розмовами. В той же час жителі населених пунктів Баратівської, Новохристофорівської, Новомихайлівської сільських рад користуються привізною водою та водою з колодязів.
В Новому Бузі ситуація стабільна, без різких змін в сторону покращення, не рахуючи подвійного збільшення ціни на воду з водопровідних мереж без суттєвого покращення якості послуги. Одним розчерком пера змушуємо людей економно використовувати воду. В той же час система очищення води на очисних спорудах обох водопроводів застаріла і не в змозі підготувати воду до стандарту питної по всім показникам. А з якістю питної води пов’язані стан здоров’я людей, екологічно безпечне харчування.
Обнадійливо звучать заяви керівництва міської ради про закінчення в 2019 році робіт по реконструкції системи водоочищення каналізаційних стічних вод з використанням очисних споруд типу «Biotal».
Якісна питна вода безпосередньо пов’язана з чистотою поверхневих вод, навколишнього середовища. Якщо береги р.Інгул та Софіївського водосховища перебувають в більш-менш задовільному стані, то екологічна ситуація по б.Куца в межах міста кричуща. В останні роки несанкціоновані сміттєзвалища подовжують стрімко оточувати райцентр з усіх сторін, беручи свій початок у вершині балки біля АЗС по вул. Польовій і закінчуються у вершині Новобузького водосховища. І, на превеликий жаль, до цього причетні лише ми – жителі міста. Стічні води міста акумулюються в ставках, вигрібних ямах і як наслідок, проникають в підземні водоносні горизонти та р.Інгул. Міській раді, КП «Добробут» потрібно внести кардинальні зміни в реалізації питання збору та вивезення побутових відходів в місті. За зразок може служити досвід роботи депутата районної ради ПП Коновалова С.А., який опікується підтриманням належного санітарного стану, збором та вивезенням сміття по вулицях Молодогвардійська, Матросова, Терешкової.
Останнім часом глобальні зміни клімату стають все більш відчутними для водних ресурсів району. Вже сьогодні ми спостерігаємо як зими стають м’якшими та коротшими, а літо спекотнішим. Це призводить до відсутності формування весняного водопілля та виникнення небезпечної ситуації природного характеру – маловоддя. Значно знизилась водність р.Інгул, відчутно поміліли наші водойми, а деякі з них взагалі повністю висохли, зменшується дебіт артезіанських свердловин, погіршується якість води. Це спонукає нас економно відноситись до води, раціонально використовувати водні ресурси, оберігати водні об’єкти та прибережні захисні смуги від забруднення.
Перші кроки, які може зробити кожен:
- Вчасно закривати кран на кухні чи у ванній кімнаті;
- Надавати перевагу душу замість ванної;
- Вимикати воду під час чищення зубів;
- Не використовувати в побуті фосфатні миючі засоби;
- Не засмічувати водойми побутовими відходами;
- Не мити автомобілі на берегах річок та водойм.
Ми повинні подбати про майбутнє наших дітей, які мають право пити чисту воду. Слід пам’ятати, що якісна вода – це основа нашого здоров’я.
У рамах заходів екологічно просвітницького спрямування Регіональним офісом водних ресурсів в Миколаївській області, Новобузьким міжрайонним управлінням водного господарства проводиться щорічний конкурс дитячого малюнку «Вода – джерело життя». Мета конкурсу – виховання в учнів бережливого ставлення до навколишнього середовища та водних багатств природи рідного краю, розвиток у підростаючого покоління екологічної культури, шанобливого ставлення до рідної землі. Географія учасників та переможців конкурсу щороку розширюється. Призери конкурсу у вікових категоріях будуть відзначені грамотами та цінними подарунками. Запрошуємо учнів та вихованців загальноосвітніх шкіл, позашкільних закладів прийняти участь в районному конкурсі малюнку «Вода – джерело життя».
Начальник відділу
використання водних ресурсів
Новобузького МУВГ В.Яремчук