You are here

Новоодеська газета Промінь № 22(11413) 01 червня 2019 року

Екологічна естафета-на захист Південного Бугу

   Тема збереження водних ресурсів у всьому світі стає дедалі актуальнішою. Не оминула ця  проблема і Україну. Екологи застерігають, що через нераціональне використання й нерозумне ставлення до води ми можемо незабаром відчути її гостру нестачу. Як цьому лихові зарадити? Вихід один:підвищувати рівень екологічної культури. Досліджувати водні ресурси, інформувати населення і врешті-решт, а це,певно, найважче – виховувати бережливе ставлення до джерел і річок.

  У 2009 році Басейнова рада ухвалила третьої  суботи травня  відзначати день Південного Бугу. До цього незвичайного ювілею бібліотекарі району ініціювали продовження екологічної акції «Збережемо Південний Буг для майбутніх поколінь»,  у рамках якої інформаційні заходи на узбережжі річки та біля джерел у степових селах поєднували із трудовими десантами. Прибрали вздовж берега,розчищали джерела,садили дерева і кущі.

  Символом акції стала блакитна стрічка,що подовжувалася від села до села: прихильники чистої води додавали свою частку – і до стрічки, і до благородної справи. А потреба в таких діях ой як назріла.

Сигнал «SOS»

    Його давно вже подає головна водна артерія Новоодещини-  Південний Буг. Технологічне навантаження на ріку та відсутність очисних споруд у заплаві досягла рівня, загрозливого для людей. Сморід від фільтраційних полів у плавнях розповсюджується на житлові масиви, особливо в місті,загрожує безпеці довкілля – все це має непередбачувані наслідки. Дивуємося: звідки ті хвороби беруться?

Не заклики, а дії

  Звісно, екологічні проблеми такого масштабу потрібно розв’язувати на державному рівні. Але кожна людина за мірою власних можливостей повинна вносити свою частку. Генеральний директор ТОВ СП « Нібулон» Олексій Вадатурський доклав багато зусиль для покращення екологічного стану Південного Бугу. Завдяки його проекту днопоглиблення та розчищення річки, її відрізок довжиною 134 км став придатним для судноплавства.  Згідно з екологічною програмою компанії розчистили берег, обладнали пляж, побудували причал,забезпечили пасажирські перевезення річковим транспортом.

Низьку законопроектів стосовно покращення екологічної ситуації в Україні,  в тому числі в акваторії Південного Бугу, підготував народний депутат Андрій Вадатурський.

Лави захисників водойм поповнюються

Якщо повернутися в недалеке минуле,варто  сказати, що започаткувала цю діяльність міська бібліотека-філія,згуртувавши молодіжний клуб « Антарес». Висаджували на березі саджанці горіхів і кленів,кущів, поливали їх. І всі вони прижилися,укріпили берегову лінію.

 Життєво необхідна справа згуртувати людей. До акції центральної бібліотечної системи,яку очолює Тетяна Дронова, окрім завідуючих бібліотек-філій,долучилися: керівники та працівники  Миколаївського державного міжрайонного управління водного господарства – Михайло Поліщук, Людмила Грубась,Юлія Кіріяк та Єлизавета Григоренко, начальник управління Новоодеської експлуатаційної дільниці Валерій Немченко,директор міського краєзнавчого музею Людмила Данелюк,учителі та учні шкіл району,депутати місцевих рад,жителі м.Нова Одеса та сіл району. Від відділу водних ресурсів ММУВГ районна бібліотека отримала чудовий подарунок – довідковий посібник « Водний фонд Миколаївської області». Сердечно дякуємо!.

Естафета в розпалі

Почали комплекс заходів баловненці,відгукнувшись на пропозицію бібліотекаря Тетяни Сухоненко. Провели екологічну годину « Річка Південний Буг –джерело мого життя.» Працівника ММУВГ разом з учнями впорядкували джерела та прибирали мальовничі береги. Всі були вражені розмаїттям лікарських рослин,що вкривають схили ріки.

Другий пункт естафети – село Костянтинівка. Юлія Заливадня підготувала цікавий екологічний калейдоскоп «Південний Буг – річка життя»,зазначивши, що ріка – символ нашої Батьківщини.  Її треба не тільки оберігати, а й відновлювати. Хвилюючий момент: до блакитної стрічки баловненців прикріплюють стрічку  костянтинівської громади.

В Гур”ївці захопленню не було меж – зачарувала гама кольорів і запахів:жовте латаття, м’ята,чебрець,полин,ромашки. Привернула увагу табличка на березі: «Бережіть річку Південний Буг,не засмічуйте її. Молоде покоління гур”ївчан». Попрацювавши на березі,свої стрічки приєднали учасники естафети гурївської та пісківської громад.

У Себиному гостей зустрічали учні – старшокласники місцевої ЗОШ,учителі та бібліотекар Тетяна Лунгол.  Багато цікавого присутні дізналися з екологічних новин» Зберігаємо річку,природу і життя»,а потім перейшли до інтерактивного спілкування.  Зібравши на березі сміття у великі пакети,додали ще одну стрічку до районної естафети.

А з новопетрівцями зустрілися біля гідрологічної пам’ятки обласного значення – фонтану, який у народі називають  «фонтал». Саме йому присвятив зворушливу «Пісню джерела» наш земляк поет Анатолій Качан. Спеціалісти ММУВГ взяли проби води на хімічний аналіз,пообіцявши виготовити та встановити пам’ятний знак біля одного з найстаріших і найбільших джерел нашого краю. Трохи поступається за потужністю джерело в с. Зайвому, що дало життя водоймі з романтичною назвою « Озеро кохання».

Далі екологічна естафета помандрувала в Нову  Одесу. Біля філії ТОВ СП « Нібулон» її вітали учні,вчителі,бібліотекарі ЦБС. Володимир Ніцак читав авторські поезії й пообіцяв присвятити вірш річці. А майстриня Ольга Малік сказала, що синій колір у її виробах символізує саме нашу річку.  Всім сподобався екологічний квест.

У михайловці та біля каньйону лідером екологічної акції стала громадська організація – спортивне товариство «Аврора» на чолі з Дмитром Савченком. Одним із напрямків діяльності цього молодіжного об’єднання є виховання екологічної культури населення. Фото процесу прибирання із закликами « Не смітити!» поширили в соцмережах із надією, що люди прислухаються  і змінять споживацьке ставлення до природи.

Не забуваймо про притоки

Їх можна назвати будь-як: дітьми Південного Бугу або живильними струмками. Та незаперечним залишається той факт,що без приток і джерел річка зміліла б,а то й взагалі припинила існування.  Тому заслужено віддали шану Гнилому Єланцю,який спочатку тече сам, а потім зливається з річкою Солоною і впадає в Південний Буг. Тут і призначили місце зустрічі учасникам естафети з мальовничим( завдяки водоймам) сіл Новосафронівка,Підлісне,Криворіжжя, провівши спільний захід «Збережемо,друзу,дивосвіт річок!»

Долучили сусідів

Оскільки нині скрізь у моді інтеграція,то й нашу естафету вирішили не завершувати,а  передати сусідам-вознесенцям. За сприяння обласного управління водних ресурсів відправили делегацію в Білоусівку,де чекала яскрава концертна програма,відбулося  знайомство й цікаве спілкування,що завжди виникає між однодумцями. Але мета в нас одна  - зберегти Південний Буг для майбутніх поколінь. І пам’ятати гасло ООН « Ми всі живемо нижче за течією!»

Тетяна Василевська

бібліотека міської

бібліотеки-філії