Протягом І півріччя 2014 року підвідомчі організації облводресурсів забезпечували проведення ремонтних робіт та підготовки державних міжгосподарських зрошувальних систем до поливного сезону та забезпечення організованого проведення поливів. В термін до 1 квітня, відповідно до спільного наказу Департаменту агропромислового розвитку ОДА та Миколаївського облводресурсів від 27 грудня 2013 року № 68/78, були виконані всі поставлені завдання з підготовки зрошувальних систем до поливного сезону у 2014 році. При цьому значну допомогу при проведенні ремонтних робіт для забезпечення поливного сезону надавали самі водокористувачі.
Зокрема, на міжгосподарських зрошувальних системах виконано очищення каналів від замулення в обсязі 20,3 тис. м3, при цьому майже половину виконаного обсягу (9,4 тис. м3) виконано Снігурівським УВГ. Решта управлінь виконали завдання в межах плану.
100-відсотково відремонтовано та підготовлено 131 насосно-силовий агрегат, 159 гідроспоруд, 32 гідропости. Виконаний обсяг бетонних робіт склав 19 м3 (100% від завдання). В цілому підготовлено до поливного сезону 82,4 км трубопроводів, 41 насосна станція для роботи на зрошенні та 5 дренажних.
Для забезпечення у 2014 році водокористувачів Миколаївського МУВГ водою в повному обсязі ГНС Південнобузької ЗС працювала протягом грудня 2013р, січня 2014р. для наповнення каскаду водосховищ (Степівського, Нечаянського, Данилівського).
З 3 квітня в області розпочато поливний сезон.
Через відсутність опадів та низькі запаси вологи в ґрунті, 21 квітня, тобто на 5 днів раніше ніж у минулому році, було включено в роботу головну насосну станцію Управління каналів Інгулецької зрошувальної системи.
Однак, протягом травня-червня місяців, через значну кількість опадів, які перевищували середні багаторічні значення в 2 – 3 рази, темпи поливів по області сільгоспкультур значно знизилися в порівнянні із минулим роком.
У поточному році управління облводресурсів мають договірні взаємовідносини з 110-ма водокористувачами на площу поливу 15,0 тис.га.
Станом на 1 липня, в області було полито зрошуваних земель на площі 16,7 тис. га (у 2013 р. – 18,2 тис.га), виконано 39,2 тис. гектарополивів, (у 2013 р. – 52,7 тис.га), кратність поливу по області склала 2,3 рази, проти минулорічного показника – 2,9 рази.
Полив сільгоспкультур здійснювався дощуванням, системами крапельного зрошення та поверхневим способом. Дощуванням полито 7,5 тис.га, системами крапельного зрошення – 7,6 тис.га, поверхневим способом - 1,6 тис. га.
Від загальної площі по області, в Жовтневому районі полито 34,7% площ, Снігурівському – 18,6%, Баштанському – 9,4%, Вознесенському – 11,7%, Миколаївському – 9 %.
Відповідно зменшились обсяги поданої управліннями води. Управліннями водного господарства було подано водокористувачам 7,2 млн. м3 води, проти 12,3 млн. м3 за відповідний період минулого року.
Значно зменшились обсяги подачі води по Баштанському УВГ – 27 % від минулорічного показника станом на відповідний період, Жовтневе УВГ – 45%, Снігурівське УВГ – 67%.
Нарахування за послуги з подачі води склали – 3,3 млн. грн.. У 2013 р – 4,4 млн. грн.
За січень-червень облводресурсам профінансовано з держбюджету на оплату електроенергії 3,7 млн.грн.
Фактичні витрати електроенергії по бюджету за цей період склали 4,7 млн.кВт-г електроенергії на суму 3,1 млн.грн., по спецрахунку 0,7 млн. кВт-г на суму 0,8 млн.грн. Заборгованість станом на 1 липня була відсутня.
В звітному періоді працювала на зрошення, дренаж та водопостачання 31 НС, перекачано 20,4 млн.м3 води, затрачено 4,9 млн.кВт-г електроенергії.
З початку року підвідомчими організаціями виконуються завдання визначені наказом облводресурсів від 19.02.2014 № 10 «Про основні напрямки роботи та завдання з експлуатації водогосподарсько-меліоративного комплексу у 2014 році», а саме :
- встановлено 6 реле захисту електродвигунів із 8 запланованих – 75,1 % від річного завдання; Не виконане завдання ЖУВГ (2 реле);
- зекономлено 2,7 млн.грн. бюджетних коштів за рахунок використання лічильників багатотарифного обліку електроенергії - 47,5 % від річного завдання.
Не виконане завдання по встановленню 2-х трансформаторів власних потреб ММУВГ (1), ЖУВГ(1).
За рахунок виконання організаційно-технічних заходів заощаджено 227 тис.кВт-г електроенергії на суму 242 тис.грн., а саме:
- використання компенсуючих пристроїв реактивної потужності, що складають 3,4% від загальної економії коштів;
-
відключення силових трансформаторів в ремонтний період - 80,4%, що становить найбільший економічний ефект з найменшими затратами;
- використання сифонних водовипусків - 2%;
- модернізація систем опалення і заміна електроопалення – 6,2%;
- використання економічного освітлення - 2% .
- Завдання наказу щодо встановлення на закритій мережі 2-ох приладів прямого обліку води виконано на 50%. По Миколаївському МУВГ з запланованих 2-ох приладів встановлено 1.
- Завдання з встановлення на відкритих руслах 3-ох водомірних рейок, станом на 01.07.14 р., було виконано на 66%. (Жовтневе УВГ – 1, Вознесенське МУВГ – 1), не була встановлена 1 рейка Миколаївським МУВГ.
Обсяг очищення м/г мережі від замулення склав 13,6 тис. м3. (48,7% від річного завдання), у тому числі: зрошувальної мережі – 11,4 тис. м3 та колекторно-дренажної мережі – 2,2 тис. м3. Найбільший обсяг виконали Снігурівське управління – 10,0 тис. м3 (65,5% від плану), Вознесенське та Миколаївське МУВГ виконали майже половину поставленого завдання (1,0 та 1,3 тис. м3 відповідно). Відстає Жовтневе УВГ – 1,3 тис. м3, лише 19% від завдання.
З початку року відремонтовано 70 насосно-силових агрегатів (65 % від річного завдання), відремонтовано 393 гідроспоруди (103 % від завдання).
При цьому заплановано проведення робіт з капітального ремонту насосно-силового обладнання та об’єктів, які знаходяться в аварійному стані на суму 939 тис. грн.
На даний час проведено капітальний ремонт 2-ох насосно-силових агрегатів ГНС Південнобузької ЗС на суму 330 тис. грн., але оплата за виконані роботи не здійснена. Капітальний ремонт ще 2 насосно-силових агрегатів виконується.
Обсяг обкошування від рослинності каналів, доріг, територій НС склав 454 км на площі 791га. (72% від завдання). Весняна дощова погода сприяла активному росту рослинності на міжгосподарській мережі ще з квітня. Проте при виїзних перевірках виконання доглядових робіт встановлено, що обкошування в належний термін не було розпочато.
Недостатньо ведеться робота по розробці та впровадженню рацпропозицій, Розроблено та впроваджено 5 рацпропозицій (33% від запланованих на рік), з економічним ефектом на суму 25,2 тис. грн. Жодної рацпропозиції не подано Вознесенським, Миколаївським МУВГ та Снігурівської ГГМП.
Незважаючи на нестабільну роботу Державного казначейства з оплати рахунків на придбання ремонтних матеріалів, запчастин до механізмів та обладнання, паливо-мастильних матеріалів, все ж таки з початку року виконано робіт з поточного ремонту на загальну суму 455,4 тис. грн., що на 40% менше за аналогічний період минулого року (784,1 тис. грн.). При цьому Миколаївським МУВГ виконано капремонт НСО на суму 91,5 тис. грн. Найбільший обсяг робіт виконали: Миколаївське управління – 180,1 тис. грн., Снігурівське УВГ – 106,3 тис. грн., та Жовтневе УВГ - 100,1 тис. грн.). Більшість управлінь, в зв’язку з відсутністю фінансування, корегують плани ремонтних робіт, переносячи їх на наступні періоди.
Розпочалась робота з підготовки водогосподарських об’єктів до функціонування в осінньо-зимовий період 2014-2015рр. Наказом облводресурсів від 07.07.14р № 45 «Про забезпечення підготовки водогосподарсько-меліоративного комплексу до сталого функціонування в осінньо-зимовий період 2014-2015 років» доведений комплекс заходів з ремонту побутових приміщень, котлів, забезпечення запасу палива та пально-мастильних матеріалів, забезпечення робітників верхнім спецодягом, підготовки механізмів для боротьби зі сніговими заметами. Відповідно наказу повинні бути розроблені календарні плани виконання поставлених завдань, укладені договори на споживання природного газу, підготовлено техніку до експлуатації в зимових умовах. Зважаючи на складну енергетичну ситуацію в країні, УВГ повинні розробити заходи по модернізації систем опалення виробничих та адміністративних будівель, з метою економії енергоресурсів. Березнегуватським та Снігурівським управліннями не проведені заходи з модернізації та не надано пропозицій.
Продовжується робота підвідомчих організацій облводресурсів з науковими установами та організаціями. У 2014р. Миколаївським та Вознесенським МУВГ були пролонговані договори на виконання наукових робіт Інститутом водних проблем і меліорації на суму 52,0 тис. грн. Проте, до цього часу не відкориговані вже виконані наукові роботи щодо визначення величини фільтраційних втрат по Явкинській, Інгулецькій та Спаській зрошувальним системах.
Одним з основних завдань організацій облводресурсів є ефективне використання державного майна, у тому числі автотранспортної техніки і механізмів.
Станом на 01.07.2014 року на балансі підвідомчих організацій знаходиться 210 одиниць автотранспортної техніки та механізмів, зокрема 95 тракторів (з них 39 вільних та 21 з навісним екскаваторним обладнанням), 8 скреперів, 57 вантажних автомобілів (35 бортових та самоскидів), 8 автокранів, 9 бульдозерів, 5 екскаваторів, які виконували роботи як на міжгосподарській мережі, так і надавали платні послуги протягом І півріччя 2014 року. Так за рахунок надання платних послуг автотранспортною технікою і механізмами організаціями облводресурсів отримано 189,1 т. гривень (30% до річного показника 2013 року).
Найбільше зароблено коштів:
- автокранами – Вознесенським МУВГ- 56,7 т.гривень.
Найменше всіх отримано коштів на рахунок спеціального фонду від використання техніки це Снігурівським УВГ - 10,4 т. гривень, Березнегуватським УВГ -14,1 т. грн.
За рахунок виконання земляних робіт землерийною технікою в І півріччі 2014 році, середній виробіток на один землерийний механізм по облводресусам становить 1,3 т .м3 який менший середнього показника по Держводагентству за 2013 рік (2,8)
Найменший середній виробіток на один землерийний механізм серед організацій облводресурсів в Миколаївському УВГ - 0,7 т.м3 та Снігурівському УВГ – 0,9 т.м3
У І півріччі 2014 року в організаціях облводресурсів є випадки коли не була задіяні в роботі слідуюча техніка :
12 одиниць тракторної техніки - 20 % від загальної кількості, (найгірше в Березнегуватському УВГ 15%);
- 6 скреперів - 75% (найгірше Жовтневому УВГ- 50%)
- 5 самоскидів - 35% (найгірше в Миколаївському УВГ- 16%)
Щорічне навчання та перевірку знань з охорони праці пройшов 681 працівник, зайнятий на роботах підвищеної небезпеки.
Всі управління одержали дозволи Держгірпромнагляду на пуск насосних станцій в роботу у поливному сезоні 2014 року.
Забезпеченість працівників спецодягом складає 88 %., спецвзуттям – 81%. На охорону праці витрачено 93,4 тис. грн. спец коштів, що в середньому становить 76,4 грн. на одного працівника.
67 чол. пройшли протиаварійні тренування з пожежної безпеки. Було відремонтовано 26 пожежних щитів. Забезпеченість вогнегасниками згідно норм належності складає 80%.
Виробничого травматизму, ДТП та пожеж не було.
На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України №975-р від 21.11.2013 р. Миколаївським обласним управлінням водних ресурсів разом з департаментом агропромислового розвитку Миколаївської облдержадміністрації розроблено обласне розпорядження щодо розширення площ зрошуваних земель області та забезпечення їх ефективного використання на період до 2017 року. №34-р від 19.02.14 р. Затверджено план відповідних заходів.
Станом на 01.04.14 р. в Миколаївській області було розроблено та погоджено з органами місцевого самоврядування техніко-економічні розрахунки для відновлення зрошуваних земель на площі 2261 га із вартістю робіт 37,9 млн.грн. (485 тис. грн. – кошти УВГ та 37,4 млн. грн. – сільгосптоваровиробників).
Одним з кращих прикладів щодо державно-приватного партнерства в області є інвестиційний проект Миколаївського національного аграрного університету по відновленню зрошувальних земель в Миколаївському районі в зоні впливу Миколаївського міжрайонного управління водних ресурсів. В рамках проекту 21.05.2014 року було здійснено урочистий пуск в експлуатацію нової дощувальної машини Zimmatic.
Всього було придбано та встановлено дві дощувальні машини фірми Zimmatic і проведено реконструкцію зрошувальної системи на загальній площі 277 га. Проведено поточний ремонт двох НСА на НСП «Урожайна» Кам'янської ЗС, встановлено новий колодязь, прилад прямого обліку. За рахунок коштів інвестора прокладено новий поліетиленовий трубопровід довжиною 5,6 км. Загальна сума інвестицій склала близько 7,0 млн. грн.
Відновлення зрошуваних земель стало можливим завдяки допомозі спеціалістів Миколаївського облводресурсів та інвестиційних коштів ТОВ «Монсанта – Україна».
Напрацьовуються перспективи розширення площ поливів у 2015 році. На сьогоднішній день існують наміри сільгоспвиробників ні збільшення площ поливу на площі біля 2 тис. га. У тому числі:
В Жовтневому районі фермерським господарством «Колос» розпочалась робота по відновленню зрошення за допомогою 4-ох низьконапірних дощувальних машин «Фрегат» на загальній площі 440 га.
Березнегуватський р-н – 120 га. 1 дощувальна машина «Фрегат».
Снігурівський р-н -700 га на Інгулецькій ЗС (канал З-5) за допомогою 5-ти дощувальних машин ДДА-100.
Миколаївським національним аграрним університетом планується встановлення третьої ДМ Zimmatic для поливу на площі 130 га.
Загальна вартість відновлення – 23,5 млн. грн.
Завдання на III квартал 2014 року:
- Продовжити виконання завдань наказу облводресурсів №10 від 19.02.13р «Про основні напрямки роботи та завдання з експлуатації водогосподарсько-меліоративного комплексу у 2014 році»;
- Забезпечити подальше виконання договірних зобов'язань з надання платних послуг по подачі води для зрошення;
- Провести роботу з водокористувачами щодо розрахунків за надані послуги з подачі води на зрошення, подачу води здійснювати після ліквідації наявних боргів;
- Забезпечити раціональне використання енергоресурсів в межах встановлених граничних лімітів, з метою не допущення виникнення бюджетної заборгованості.
- Забезпечити найбільш ефективну роботу насосних станцій у години з пільговим тарифом електроенергії для отримання максимальної економії при використанні багатотарифного обліку.
- Забезпечити постійний контроль за дотриманням встановлених питомих норм витрат електроенергії на перекачування води.
- Забезпечити виконання запланованих організаційно-технічних заходів по паливно-енергетичним ресурсам та завдань, згідно додатку 6 наказу Держводагентства за №10 від 19.02.2014р."Про основні напрямки та завдання з експлуатації водогосподарського меліоративного комплексу у 2014 році"
- Розробити та виконати заходи по модернізації систем опалення. до початку опалювального періоду.
- Забезпечити належне виконання заходів передбачених наказом облводресурсів від 07.07.14р. № 45 «Про забезпечення підготовки водогосподарсько-меліоративного комплексу до сталого функціонування в осінньо-зимовий період 2014-2015 років;
У зв'язку із спекотним та пожежонебезпечним літнім періодом поточного року необхідно активізувати профілактично-пропагандистську роботу та виконання заходів щодо запобігання загибелі людей на водних об'єктах підвідомчих організацій;
- забезпечити виконання протипожежних заходів у літній період;
-
провести ефективну підготовку спеціалістів підвідомчих організацій до чергової перевірки знань з охорони праці.
- посилити проведення робіт З метою покращення естетичного та технічного стану водогосподарських об’єктів
- забезпечити вчасне та належне проведення ремонтно-доглядових робіт;
- В другому півріччі 2014 року організаціями обводресурсів необхідно покращити показники по використанню землерийної техніки та надходженням коштів за рахунок техніки та довести їх до рівня 2013 року.
Терміни виконання завдань та виконавці будуть визначені у Протоколі цієї колегії, який буде направлено для подальшого відпрацювання.