Стихія перевірила нашу готовність до дій
в екстремальних умовах
Природні катаклізми, особливо у зимовий час, траплялися часто. Наш південний край від цього не застрахований теж. Уже на другий календарний день зими природа нам піднесла неабиякий «сюрприз». Буквально на декілька днів стихія взяла у свої цупкі обійми, «накривши» землю Снігурівщини суцільним льодовим покривом. Так хоч і відпустила так само швидко, як і розпочалась, завдати шкоди встигла чимало.
Хоча й говорять, що у природи немає поганої погоди, стихія, звичайно, є стихією. Та їй теж можна протистояти за умов мобільності і організованості.
Надвечір, 2 грудня, диспетчерська служба філії ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» зафіксувала відключення двох фідерів по електролініях 10 КВ. Незважаючи на негоду, енергетики приступили до ліквідації аварій.
На ранок з’ясувалося, що все це було марним, бо позаштатна ситуація в енергогосподарстві різко погіршилася. На засіданні комісії з надзвичайних ситуацій, скликаній терміново головою райдержадміністрації С.В. Бунчуком, директор філії С.В. Кулажкін уже доповів, що пошкоджено аж 23 високовольтних фідера, повалено багато опор і знеструмлено 35 сіл та деякі дільниці у самому місті.
За звітами інших керівників районних служб, стало зрозуміло, що стан справ досить непростий.
Сталося те, на що мало хто очікував. Сніг з дощем при мінусовій температурі зробили свою «чорну справу». Від обледеніння дороги стали схожими на ковзанки, від намерзання поламало гілля багатьох дерев, пошматувало в прямому розумінні лінії електромереж. Від намерзлих на дротах льодяних «гірлянд» не витримали опори. Залізобетонні стовби зламало, мов сірники. Заміні підлягало більше 150 різних опор і більше 100 необхідно було встановити, щоб зменшити між ними прольоти.
С.В. Бунчук відразу поставив конкретні завдання. План дій зводився до того, що потрібно якнайшвидше мобілізувати всі сили, задіяти техніку. Органам місцевої влади необхідно було забезпечити людей продуктами першої необхідності, а тих, хто здіяний на ліквідації наслідків стихії, - гарячим харчуванням, організувати обходи по виявленню аварійних ситуацій на місцях.
На засіданні комісії, враховуючи ті обставини, що склалися, було визнано ситуацію як надзвичайну місцевого масштабу. У зв’язку з цим в район прибув перший заступник голови облдержадміністрації Г.Б. Ніколенко з десантом фахівців обленерго. Побувавши на місцях, стало зрозуміло, що нашим енергетикам швидко впоратися з наслідками негоди не під силу. Крім того, потрібна була відповідна техніка: ямобурова, кранова, опоровози та ін. Та й аварійний матеріальний запас виявився замалим. Не вистачило високовольтних опор, дроту, ізоляторів.
На відновленні електромереж було задіяно майже до ста фахівців нашої та ще й семи філій: Баштанської, Березнегуватської, Новобузької, Єланицької, Казанківської, Південної та Новоодеської. Району негайно було надано й необхідну кількість матеріалів для відновлення енергомереж.
Люди працювали, не рахуючись з часом. Тому важко когось відзначити. Саме тому голова райдержадміністрації побував в колективі філії, подякував всім, без винятку за зроблене і вручив грамоти.
Слова найщирішої вдячності районною владою було сказано та нагороджено учасників ліквідації наслідків стихійного лиха з інших районів.
На останню міжвідомчу нараду було запрошено всіх добровільних помічників, що надали допомогу енергетикам по проведенню аварійно відновлювальних робіт. Грамоти і подяки облдержадміністрації, райдержадміністрації і районної ради було вручено директору ПОСП ім.Суворова П.М. Кугляру, керівнику ПП «Агросвіт» І.В. Бриченку, О.П. Курганському (ПОСП «Куйбишевське»), П.П. Марковському (ТОВ «Ольвія-Латінвест»), керівникам СУВГ Ю.В. Черенкову, УК ІЗС О.М. Братченку, СМШБП «Украгрошляхбуд», В.І. Дудчину, ТОВ «Галаганівський елеватор» - Р.І. Гогі, гідропартії – С.П. Говтві, начальнику Снігурівської ВК – 5, полковнику внутрішньої служби О.С. Гавриленку, директору Снігурівської філії ВАТ ЕК «Миколаївобленерго» С.В. Кулажкіну та головному інженеру О.Р. Телещуку, директору ПОСП «Свобода» С.Д. Гошві, в.о. начальника райавтодору М.І. Лисичаку, керівникам фермерських господарств О.І. Єрмолаєву, О.С. Коваленку, Є.М. Овчиннікову, директору ПСП «Зоря» Ю.В. Мацюті, приватним підприємцям О.Л. Кісельову, С.В. Кішковському, сільським головам С.В. Мігасу, С.Г. Фурсенку, В.І. Медведенку, О.В. Коваленку.
…Стихія відступила. На щастя, відбулося без людських жертв, хоча в господарському комплексу району завдано чимало збитків. Тільки енергетикам завдано шкоди більше, ніж на 600 тис.грн, а скільки матеріальних затрат понесли господарники. Досить не просто арифметика стихійного лиха. Та тільки за якою шкалою можна оцінити пережите людьми і виміряти завданий їм моральний удар? Головне, і це, мабуть, найважливіше, що органам влади вдалося не допустити панічних настроїв, не дати людям зневіритися, відчути себе на одинці з лихом.
***
В епіцентрі стихії опинилася Баратівка. Було обірвано до 25прольотів дротів по селу та 15 – високовольтної. Скомплектована аварійна бригада районних енергетиків на чолі з головним інженером філії О.Р. Телещуком відразу ж прибула на місце. Зрозуміло, що потрібно було відновити подачу електроенергії до села. Не гаючи часу, працівники енергокомпанії О.А. Каршинський, Ю.І. Войтович, Г.М. Муравко, В.Ю. Яблонський, О.В. Обуховський та В.М. Геряк почали з лінії 10 КВ. У селі поновити електролінії вирішила ініціативна група, яку очолив депутат сільради С.А. Бобров, залучивши В.В. Ніколенка, О.С. Мельника та Д.С. Джулу, інших жителів. Спільними зусиллями аварійну ситуацію було усунуто оперативно.
Не менший обсяг аварійних робіт довелося виконати і в селі Куйбишеве. Місцевий головний енергетик сільгосппідприємства В.М. Танчак, людина з неабияким досвідом у енергетиці ситуацію оцінив відразу. Зробивши рано вранці обхід, доповів у диспетчерську філії, а сам почав організовувати своїх електриків на ліквідацію поривів по селу. До під’їзду допомоги з району аварійну ситуацію по лініях 0,4КВ було ліквідовано. Вся проблема полягала в іншому – «на боці» лежало 35 опор фідеру 10КВ, який подавав струм у село.
Спільно роботи по відновленню даної електролінії велися майже цілодобово. При цьому постійно був присутній перший заступник голови райдержадміністрації В.Я. Гальович і координував дії аварійної бригади. Посильну допомогу надавали місцеві жителі М. Саущик, В.Новіков, І. Тумак, М. Хаджієв, В. Куцмида, Д.Букатко, О.Олєхов, В. Пономаренко.
Особливу подяку всі, хто був задіяний на аварійних роботах висловлювали директору Куйбишевського НВК Р.В. Богдановій, яка організувала харчування людей.