Управління каналів Інгулецької зрошувальної системи.
Поливний сезон 2011 року.
У 2011 році адміністрацією Управління каналів Інгулецької зрошувальної системи укладено з сільгосптоваровиробниками 210 договорів на послуги з подачі води на зрошення 10,2 тис.га (в т.ч. по Миколаївській обл. - 155 договорів на 6,2 тис. га; Херсонській обл. - 55 договорів на 4 тис. га).
Враховуючи заявки водокористувачів, пуск Головної насосної станції було здійснено 1 травня, а вже 4 травня перші сільгосптоваровиробники включилися у полив.
У зв’язку із закінченням масових поливів сільськогосподарських культур, 23 вересня зупинена робота Головної насосної станції Інгулецької зрошувальної системи. Період роботи ГНС збільшився у порівнянні з минулими роками.
Полито в зоні УК ІЗС 8,6 тис. га (в т.ч. по Херсонській обл. – 3,7 тис.га, по Миколаївській – 4,9 тис.га). Здійснено 45,2 тис.га-поливів, з них по Херсонській обл. – 13; по Миколаївській – 32,2 тис.га-поливів.
Водокористувачами на Інгулецькій зрошувальній системі, впроваджуються нові технології поливу, крім традиційних дощувальних машин застосовується нова передова дощувальна техніка (машини барабанного (катушечного) типу та ін.).
Для підтримки в робочому стані меліоративних фондів колективом Управління виконуються ремонтні та доглядові роботи. Так з початку року очищено від замулення
Джерелом зрошення Інгулецької зрошувальної системи є річка Інгулець, яка забруднена промисловими стоками підприємств Кривбасу, тому актуальною є проблема покращення якості води.
У 2011 році, після проведених науковцями досліджень був розроблений та затверджений Держводагентством «Регламент екологічного оздоровлення р. Інгулець, поліпшення якості води у Карачунівському водосховищі та на водозаборі Інгулецької зрошувальної системи». Згідно Регламенту розпочато впровадження нової схеми попусків води з Карачунівського водосховища – впродовж всього вегетаційного періоду (з квітня по серпень). Попуски води задовільної якості з Карачунівського водосховища розпочато 17 квітня витратами 20 м3/с, з поступовим зменшенням до 12 м3/с. 15 серпня попуски припинено, всього скинуто 130 млн.м3 води.
Впродовж поливного періоду періодично здійснювався відбір проб води в Інгулецькому магістральному каналі (далі – ІМК) та був виконаний їх аналіз лабораторією Миколаївського регіонального управління водних ресурсів (Басейнове управління водних ресурсів річки Південний Буг). Згідно ДСТУ 2730-94 "Якість води для зрошення. Агрономічні критерії" виконано оцінювання якості зрошувальної води. Визначено, що зрошувальна вода ІМК за агрономічними критеріями (за небезпекою вторинного засолення ґрунту, підлуження ґрунту, токсичного впливу на рослини та осолонцювання ґрунту) придатна для зрошення (ІІ клас - «обмежена придатна»). При її використанні слід застосовувати комплекс заходів попередження деградації ґрунтів. При цьому якість води стабільна, на її формування не впливає режим роботи ГНС (кількість працюючих агрегатів) та коливання рівня р.Інгулець внаслідок впливу роботи Каховської ГЕС і вітронагінних явищ. Також, необхідно враховувати, що в сучасних економічних умовах неможливо забезпечити на Інгулецькій зрошувальній системі якість води І класу.
Здійснення цього заходу (тобто відмова від проектної технології формування якості води за допомогою «антирічки») надає можливість не тільки забезпечити стабільну задовільну якість води в ІМК, але й екологічно оздоровити річку Інгулець та здійснювати економію коштів на оплату електроенергії за рахунок відмови від технологічних скидів, які раніше застосовувалися для підтримки якості води. Тобто перспективою є подальше впровадження та вдосконалення нової схеми оздоровлення річки Інгулець.
Начальник УК ІЗС
О.М. Братченко