На сторожі збереження водних ресурсів
Вода для людини є найціннішим природним багатством, ціннішим за нафту, газ, залізо, вугілля, вона – незамінна. Вода – це і є саме життя, адже без води не можуть жити ні людина, ні тварина, ні рослина. Збереження та охорона цього найціннішого ресурсу – води, покладена на працівників водного господарства. У третьому тисячолітті цей природоохоронний напрямок набуває все більшої актуальності для людства. Тому свято водогосподарника – це і свято всіх споживачів води.
Питанням використання, збереження та відтворення водних ресурсів, меліорації земель та забезпечення населення і галузей економіки водними ресурсами нашого району займається Баштанське управління водного господарства. Його очолює один з найдосвідченіших водогосподарників області, умілий керівник і дбайливий господар В. І. Лебедєв.
Напередодні свята наш кореспондент мав з ним розмову.
– Вікторе Івановичу, реформи, які відбуваються у країні, мабуть, торкнулися і вашої галузі. Які нині завдання стоять перед управлінням водного господарства?
– Звичайно, зміни відбуваються і в нашій галузі. Якщо раніше наше обласне управління називалося управління меліорації водного господарства, то нині це управління водних ресурсів. Зі зміни назви видно, що змінилися і основні завдання. Раніше одним з пріоритетних завдань управління було зрошення, полив, нині ж першочерговим є водні ресурси району. А це в першу чергу інвентаризація наявних водних об’єктів району, їх стан та стан гідротехнічних споруд, налагодження обліку використаної води. Ми вивчаємо вплив поверхневих та підземних вод на господарський комплекс, на безпеку діяльності людей, слідкуємо за упорядкуванням орендних відносин при оренді водних об’єктів.
Ми націлюємо жителів району раціонально використовувати воду, закликаємо не забруднювати її джерела – річки, озера, ставки, струмки, а ставитися до них шанобливо, як до живих істот, бо вода – це жива істота, це саме життя.
– Розкажіть, будь ласка, про водні об’єкти нашого району, які знаходяться у вашому обслуговуванні.
– На території Баштанського району розташовано 66 водних об’єктів, за якими ведемо нагляд, загальною площею водного дзеркала
Останні роки в Україні впроваджується басейновий принцип управління водними ресурсами. Водні об’єкти району відносяться до двох басейнів: річки Дніпро (всі, що знаходяться на схід від залізниці) і річки Південний Буг (всі, що знаходяться на західному боці). Ми провели повну інвентаризацію водних об’єктів, дослідили, які з них можуть використовуватися у господарських цілях.
На жаль, з 66 водних об’єктів району документацію мають лише 10. Тому виготовлення документації є одним з першочергових завдань, адже від цього залежить правильна експлуатація водного об’єкта, безпека життєдіяльності людей. Ми суворо контролюємо дотримання орендарем водного і державного законодавств. Якщо раніше нерадиві орендарі могли запустити в став мальок риби, а згодом воду випустити і на цьому завершували свою господарську діяльність, то нині такому орендарю доведеться сплатити великий штраф за нецільове, нераціональне використання води.
– Як спрацювало Баштанське управління водного господарства у минулому році?
– Хочу сказати, що попори численні труднощі, наше управління добре спрацювало у 2011 році і є одним з кращих в області, його знають з кращого боку і в Україні. Зокрема, наш дорадчий центр визнаний кращим в державі, хоча й побудований одним з перших.
У минулому році ми подали на полив сільгоспкультур 2,1 млн. кубометрів води. Загалом від усіх видів діяльності за рік заробили 1 млн. 550 тис. грн., бо продовжуємо надавати послуги з культур технічних робіт (оранка, залуження, т. д. і т. п.).
За даними державної податкової інспекції в Баштанському районі до державного бюджету у 2011 році за використання водних ресурсів підприємствами сплачено 216,3 тис. грн., що на 38,4 тис. грн. більше 2010 року. А, починаючи з січня 2012 року, збір за спеціальне використання води сплачуватимуть також і платники єдиного податку, тому передбачається, що до бюджету буде направлено більше 400 тис. грн.
– Чи вдалося вам зберегти структуру зрошення, колектив за нелегкі роки становлення галузі?
– Так, ми повністю зберегли всю структуру. Маємо три експлуатаційні дільниці: Інгульську, Явкинську та Лоцкинську. Маємо 27 насосних станцій, з яких працюють 7, решта – законсервовані, чекають кращих часів. Адже в нашому південному регіоні не обійтися без зрошення. Тим більше, що досить посушливими були два роки підряд. Запас вологи в грунті на 1.04.2012 р. показав, що при середньорічній нормі
Стосовно колективу, то нам теж вдалося його зберегти. Нині в управлінні працюють 222 чоловіка. Це, у своїй більшості, справжні професіонали. Гордістю колективу є 47 інженерно-технічних працівників. Багато працівників віддали роботі у водному господарстві 20-30 років і вона для них стала справою всього життя. Наші люди виборюють в обласних конкурсах по управлінню водресурсу звання «Кращий працівник». За підсумками 2011 року звання в номінації «Інженер року» вибороли інженер-гідротехнік Тетяна Шльоміна та головний механік Борис Позняк, в номінації «Кращий водій» – Іван Ткачук, «Кращий тракторист» – Тимофій Якубов, «Кращий машиніст» – Микола Ванжула, «Краща дільниця» – Лоцкинська, де начальник Олександр Коваленко, «Краща насосна станція» – НСП 34, де старший машиніст Сергій Солімчук.
Досить відповідальна робота у працівників відділу водокористування. Тут працюють знаючі, досвідчені інженери: Валентина Малінка, Людмила Позняк, Геннадій Середич, Віктор Дуб’яга на чолі із завідуючим відділом Віктором Свердликом.
Саме завдяки спільній злагодженій праці колективу ми вирішуємо поставлені перед нами завдання.
– Ваші побажання до професійного свята.
– Я щиро вітаю з Днем водного господарства всіх працівників та ветеранів управління, які знаходяться на заслуженому відпочинку. Від усієї душі бажаю всім міцного здоров’я, родинного щастя і благополуччя, оптимізму і наснаги, подальших трудових успіхів.
Нинішнє наше свято співпадає з великим святом Трійці, з яким я вітаю всіх мешканців нашого району. Користуючись нагодою, закликаємо всіх відпочиваючих дотримуватися правил безпеки на водних об’єктах. Нехай відпочинок на воді приносить вам лише радість.
Розмову вела
Лідія АВРАМЕНКО.