You are here

Газета "Вісті Снігурівщини" від 11.10.2012 № 83-84

Забезпечуючи постійний моніторинг

Основною метою робіт Снігурівської гідрогеолого-меліоративної партії в 2012 році залишається здійснення моніторингу зрошуваних та прилеглих угідь на території Миколаївської області.

          Основними об'єктами робіт партії є зрошувані землі великих зрошувальних систем — Інгулецької, Явкінської, Південнобузької; зрошувані землі дрібних зрошувальних систем; ділянки зрошення на місцевих джерелах води; дренажні ділянки по захисту від підтоплення ґрунтовими водами земель і населених пунктів, а також прилеглі не зрошені землі і сільські населені пункти в зоні впливу зрошувальних систем, та, починаючи з 2006 року, – сільські населені пункти за межами впливу зрошувальних мереж в цілому по області, де раніше було виявлене підтоплення та затоплення забудованих територій.

В 2012 році, на початок вегетаційного періоду, Снігурівською гідрогеолого-меліоративною партією було встановлено контроль  за меліоративним станом 236,67 тис. га зрошуваних і прилеглих сільгоспугідь, у тому числі зрошуваних – 179,74 тис. га ( 94,5 % від загальної площі зрошуваних земель в Миколаївській області – 190,3 тис.га) та прилеглих – 56,93 тис. гектарів.

         По Миколаївській області гідрогеолого-меліоративна обстановка на меліорованих і прилеглих землях за І півріччя 2012 року оцінюється як стабільна завдяки як природно-кліматичним умовам, які склалися в 2012 році, так і завдяки заходам, які проводяться водогосподарськими організаціями з попередження та усунення причин та наслідків шкідливої дії ґрунтових вод.

      Меліоративний стан зрошуваних сільгоспугідь  Миколаївської області на початок поливного періоду 2012 року виглядає таким чином: сприятливий – 174548,9 га (97,1 % від загальної площі зрошуваних земель, охоплених спостереженнями); задовільний – 5040 га (2,8 %); несприятливий, всього – 154 га (0,1 %).

Загальний гідрогеолого-меліоративний стан зрошуваних земель по Миколаївській області сприятливий та задовільний (99,9 %), що дає змогу отримувати сталі врожаї с/г культур.

          У рамках ведення моніторингу меліорованих земель в  2012 році   Снігурівська  ГГМП   виконує   польові, камеральні  та   допоміжні   роботи. На 01.09.12 р.  проведено 11904 заміри рівнів ґрунтових вод, виконано ремонтно-доглядових робіт на міжгосподарській меліоративній мережі на суму 99,8 тис.грн.

Виконано поточний ремонт свердловин діючої режимно-спостережної мережі Снігурівської ГГМП в кількості 190 шт. Проведено 44 заміри витрат дренажного стоку на дренажних ділянках Миколаївської області. Відібрано 129 проб води для проведення хімічного аналізу, з яких: 66 проб – з свердловин режимно-спостережної мережі, 46 проб – дренажно-скидних вод, 17 проб – поливних вод для аналізу на якість.

     При взаємодії з лабораторією Новобузької дільниці групового водопроводу виконано хімічний аналіз 129 проб з метою визначення властивостей поливних, ґрунтових та дренажно-скидних вод.

Протягом першого півріччя 2012 року проведено гідрогеолого-меліоративне обстеження, яке виконується з метою оцінки меліоративного стану зрошуваних земель, технічного стану гідромеліоративних систем і впливу меліорації на прилеглі території. Обстеження проведено на площі  92,5 тис. га. в т.ч.: обстеження земель з дренажем та сільських населених пунктів  – 51,7 тис. га; обстеження зрошуваних земель без дренажу – 38,6 тис. га; обстеження незрошуваних прилеглих до зрошення земель – 2,2 тис. га. При проведенні гідрогеолого-меліоративного обстеження виконано 34 погонних метра ручного буріння розвідувальних свердловин.       

        Станом на 1 вересня 2012 року виконано ремонтні роботи на суму 7,5 тис. грн.

        За перше півріччя 2012 року надано платних послуг на суму 54,4 тис. гривень.

        Для створення нормальних умов для роботи працівників Снігурівської ГГМП в осінньо-зимовий період вжиті дієві заходи щодо безумовного виконання наказу Держводагентства від 11.06.2012 № 249 «Про забезпечення підготовки водогосподарсько-меліоративного комплексу до сталого функціонування в осінньо-зимовий період 2012-2013  років».     

На об`єктах діяльності Снігурівської ГГМП, пов`язаної з веденням на території Миколаївської області еколого-меліоративного моніторингу зрошуваних земель та спостереженням за підтопленням сільських населених пунктів залишається багато актуальних проблем.

       Всього на зрошенні та богарних землях в Миколаївській області з метою утримання задовільного меліоративного стану земель та захисту від підтоплення населених пунктів збудовані 117 автономних дренажних ділянок на загальній площі 51,654 тис.га, з якої 46,992 тис, га – на зрошенні. На 49,424 тис. га закритий горизонтальний дренаж, та 2,230 тис.га – відкритий горизонтальний дренаж. Відвід дренажних вод з 23 дренажних ділянок проводиться примусово завдяки перекачувальним насосним станціям, а з інших дренажних ділянок скидні води відводяться самоплинним способом.

   Дані обстеження дренажних ділянок показали, що дренаж в своїй більшості знаходиться в незадовільному технічному стані. Особливо непокоять ділянки дренажу з примусовою відкачкою води де ДНС розграбовані і знищене насосно-силове обладнання, трансформаторні підстанції, вириті сталеві трубопроводи, вирізані труби аванкамер та акумулюючи ємностей. В багатоводні роки, в період весняного сніготанення після багатосніжної зими завжди на таких ділянках непрацюючого дренажу буде відмічатись підтоплення, або навіть поверхневе затоплення територій сільгоспугідь або населених пунктів талими водами.

          На балансі Снігурівської ГГМП знаходяться 1532 свердловини режимно-спостережної мережі. З них, станом на 01.09.2012, 850 свердловин – зламані і підлягають повному відновленню (55,5 %) та 682 свердловини – справні і по ним ведуться спостереження за РГВ. Важливим залишається питання відновлення зламаних свердловин режимно-спостережної мережі. На 01.09.12 Снігурівською ГГМП проведено відновлення 10 свердловин та поточний ремонт (заміна ковпаків, змащування і заміна запірних пристроїв, прочищення свердловин від мулу ручним желонуванням, впорядкування оголовків, фарбування патрубків та маркування) - 180 свердловин, що вкрай недостатньо для повного відновлення режимно-спостережної мережі. Користуючись нагодою, звертаємося до землекористувачів з проханням про дбайливе ставлення до спостережних свердловин Снігурівської ГГМП, розміщених на їхніх землях так як вони являються об`єктами державної власності.

             На фоні багатьох актуальних проблем, які на даний час залишаються в організаціях водогосподарського комплексу Держава не залишає без уваги проблеми водогосподарників. Так Верховною Радою України 24 травня 2012 року прийнято Закон України «Про затвердження Загальнодержавної цільової програми розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро на період до 2021 року». 12 червня 2012 року Закон підписано Президентом України.

           Закон є стратегічним документом розвитку водогосподарської галузі на період до 2021 року. Всі напрями Програми спрямовані на досягнення основної мети – задоволення потреб населення і галузей національної економіки України у водних ресурсах та екологічного оздоровлення басейнів річок, в тому числі Інгульця, як основної притоки найбільшої водної артерії України – ріки Дніпро.

 

Головний гідрогеолог Снігурівської ГГМП _______________ Агеєнко Ф.В.