You are here

Газета "Водогосподарник Миколаївщини" від 01 червня 2013 року № 2 (22)

               Вода на полі – розраховуй на щедрий врожай!

                   Протягом останніх років все більше усвідомлюєш – на скільки цінне зрошення в нашому посушливому степовому краї. Адже  зрошення вдихає життя всьому живому, що знаходиться поряд.

 Водогосподарники області добре розуміють на скільки важливо для водокористувачів вчасно отримати  воду на свої поля. Тому, заздалегідь, починаючи з жовтня місяця здійснювалася підготовка об’єктів міжгосподарських, внутрішньогосподарських зрошувальних систем, поливної техніки та дощувальних машин до роботи у поливному сезоні 2013 року, відповідно завдань спільного наказу Мінагрополітики та Держводагентства від 26.12.2012 року         № 830/347.

   З користувачами та власниками зрошуваних земель проведено відповідну роботу стосовно складання протоколів-намірів на полив зрошуваних ділянок. На 1 лютого складено протоколи-наміри на площу поливу 36,3 тис.га.

Протягом березня місяця управліннями водного господарства проведено                  10 кущових нарад з водокористувачами районів за участю управлінь агропромислового розвитку райдержадміністрацій, на яких розглядалися  питання підготовки зрошувальних систем до роботи у 2013 році та організації поливів. Крім того, на колегії головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації, яка відбулася 15 березня за участю заступника голови облдержадміністрації   Лусти В.В, також розглядалось питання стану підготовки зрошувальних систем до поливного сезону 2013 року.

В термін до 1 квітня, завершено підготовку об’єктів зрошувальних систем області до роботи у 2013 році на площі 46,7 тис.га. Готовність об’єктів державних міжгосподарських систем дає можливість забезпечити  подачу води на площі 80 тис. га.

 З водокористувачами області управління облводресурсів уклали 127 договорів на надання послуг з  подачі води для зрошення 25,9 тис.га зрошуваних земель.

         Як вже ведеться, першими почали поливи, з 2 квітня, у Вознесенському районі на Вознесенській ЗС здійснювався полив розсади системами крапельного зрошення.

         Протягом минулорічного поливного сезону запаси води у наливних водосховищах Миколаївського МУВГ були повністю вичерпані. Для своєчасного забезпечення водою сільгосптоваровиробників Миколаївського та Березанського районів з 18 лютого здійснено пуск ГНС Південно-Бузької ЗС і розпочато поповнення водою Степівського водосховища. На 23 травня перекачано  5,9 млн.м3 води, корисний об’єм води у Нечаянському водосховищі становить    1,6 млн.куб.м. Робота ГНС продовжується.

Завдяки, запасу води у Явкинському  водосховищі Баштанського МУВГ, корисний об׳єм якого на 1 квітня складав 683 тис.куб.м., з 24 квітня було розпочато заповнення  міжгосподарської мережі Явкінської ЗС, не чекаючи включення ГНС Інгулецької ЗС.

У Бармашівському ставку  Жовтневого УВГ, на 1 квітня,  корисний об’єм складав 254 тис.м3, тому дуже необхідне вчасне включення ГНС Інгулецької зрошувальної системи.

Згідно затвердженого 29 березня Держводагентством України регламенту промивки русла та екологічного оздоровлення р. Інгулець, поліпшення якості води у Карачунівському водосховищі і на водозаборі Інгулецької зрошувальної системи у 2013 році, з 15 квітня розпочався скид чистої дніпровської води з Карачунівського водосховища.   28 квітня  включено ГНС Інгулецької ЗС, а з         2 травня водокористувачі Інгулецької, Явкинської та Спаської ЗС почали отримувати очікувану воду на свої поля.

Спекотна погода першої половини травня висушила запаси вологи в грунті і спасінням від нього є тільки зрошення.   

В поточному році полив сільськогосподарських культур проводиться в Баштанському, Вознесенському, Жовтневому, Миколаївському, Новоодеському, Первомайському та Снігурівському  районах. Полито 11 тисяч гектарів фізичної площі, виконано 17 тисяч гектарополивів.

 Лідерами по поливам є Жовтневий  район 5 тис.га та Снігурівський -    2,5 тис.га. В цьому  році, водокористувач Жовтневого УВГ  ТОВ АТФ         «Агро-Діло» планує поливати цукровий буряк на Явкинській ЗС на площі  1741 га.

У Снігурівського УВГ з'явився новий водокористувач на Інгулецькій ЗС ДП «Південне», який планує поливати 50 га. Два роки не поливав водокористувач ТОВ АТФ «Агро-Діло», в цьому році хоче поливати 480 га.

 На Явкинській зрошувальній системі від НСП-28 планує поливати зернову кукурудзу на площі 280 га новий водокористувач Баштанського МУВГ            ПСП «Енеїда».

На замовлення водокористувачів управліннями водного господарства вже подано більше  4,5 млн.куб. м води для зрошення.  В подальшому, обсяги водоподачі для зрошення будуть зростати, тому необхідно забезпечити належний контроль за розподілом, обліком  та реалізацією води водокористувачам. Потрібно посилити контроль щодо складання щоденного балансу води по системах. Всі ці питання мають вирішувати гідрометричні служби управлінь.

Крім того, важливо, щоби вистачало коштів на оплату електроенергії, яка необхідна для роботи державних насосних станцій. Тоді наші водокористувачі зможуть вчасно і в необхідних об’ємах отримувати на своїх полях жадану воду.

                     Наближається  день нашого професійного свята – День працівників водного господарства. Хочу поздоровити з цим святом всіх водогосподарників, а також  водокористувачів, щедрі врожаї яких залежать від Вашої праці.  

                 Бажаю Всім міцного здоров'я та благополуччя. Будьте доброзичливими  та щасливими. Наснаги та успіхів Вам у роботі!                                                                                                                                                 

                                                          начальник відділу водокористування

                                                           Г.  Бартусенко