You are here

Газета "Маяк" від 17.05.2014 року № 21

Сьогодні – День річки 

Південний Буг

Рішенням Басеїнової Ради річки Південний Буг, з метою привернення уваги громадськості до значення річки в житті суспільства та проблем природокористування, з 2009 року щорічно у третю суботу травня в Україні відзначаються День Південного Бугу.

Із далеких часів люди оселялися на берегах річок. Тут зароджувалися перші земні цивілізації, з’явилися  поселення людей. Південний Буг – третя за довжиною (після Дніпра та Дністра) річка України і найбільша, яка тече виключно територією України. Довжина її – 806 км. Протікає центральними і південними областями держави. Починається поблизу с. Холодець Волочиського району Хмельницької області, впадає у Бузький лиман Чорного моря на території Миколаївської області.

Протягом століть назву річки неодноразово змінювали. Турки називали її Ак-Су, що означає «біла вода», греки – Гіпанісом або Іпанісом. Слов’яне нарекли річку Богом, що означає «багата» або «та , що тече по багатій землі». Ще у француза Гійома Левессера де Боплана, який може вважатися засновником картографії,вона зафіксована як Бог Руський. Сучасну назву річки отримала випадково. Проводячи на початку ХХ століття дослідження Правобережної України, російський геолог В.Д. Ласкарєв звернув увагу на існування двох річок з однаковими, як йому здалося, назвами – Буг. Західна річка й справді називалися Бугом, а південна – Богом. Проте, В.Д. Ласкарєв не помітив цього і, щоб можна в подальшому розрізняти річки, наніс їх на карту, як Західний і Південний Буг.

Багато води сплило з того часу, але залежність суспільства від водних ресурсів не зменшується, а навпаки зростає. Серед усіх прісних водних ресурсів річкові води є найдоступнішими для використання людиною, проте їх осяг складає лише, 0,002% від загальних запасів води на землі. Підвищуються і вимоги до якості води. Невипадково 2005-2015 роки проголошені ООН Міжнародним десятиріччям дій «Вода для життя». На сьогоднішній день роль річок у житті людини настільки важлива, що на їх честь проголошуються свята.

Людмила Лоцька

Гідротехнік ММУВГ ПБЕД