You are here

Газета Вперед від 07.07.2015 року № 51 (11151)

Поважаючи закон, досягти взаєморозуміння

       Софіївське водосховище являється  водним об’єктом комплексного призначення і використовується для забезпечення  водопостачання населення  Новобузького і Казанківського районів якісною питною водою та забезпечення санітарних  попусків води в меженний  період з урахуванням потреб водокористувачів Баштанського та Жовтневого районів.
         В зв’язку з цим водосховище надано в постійне користування Миколаївському  обласному  управлінню  водного господарства. До того ж Софіївське водосховище входить до складу  регіонального ландшафтного парку  «Приінгульський». Водосховище використовується   також для безоплатного забезпечення  права громадян  на загальне водокористування (плавання на човнах, любительське і спортивне рибальство), рекреаційних цілей.

В Новобузькому районі розташовано 66 водних  об’єктів, з них 4 водосховища – Софіївське, Єленокалинівське, Ганівське, Новобузьке. В орендних відносинах перебуває 7 водних об’єктів, а саме – ставки в с. Привільнянське (орендар Василенко П.Л.), ставок в с. Миролюбівка (орендар Шевченко О. В.), ставок в с. Софіївка (гранкар’єр, орендар  ФГ Шевченко В. Г.), ставок Варварівський Розанівської с/ради (орендар Васюк  О. І.), ставок в с. Новоантонівка (орендар Волков В. В.), Ганівське водосховище (орендар Фролов  М. Я.), ставок в с. Показне (орендар ПОП «Вікторія»).  Повний  комплект  необхідної документації  для ведення рибогосподарської діяльності на водному об’єкті оформили лише  орендарі Шевченко  О. В. Фролов  М. Я. Вони ж щорічно сплачують орендну плату  за користування землею під водою і водним дзеркалом, яка з 2015 року надходить до бюджету відповідних сільських рад. Орендарі Василенко  П. Л., Васюк О. І., Волков В. В. не сплатили орендну плату за користування водним дзеркалом згідно  укладених договорів оренди за 2014 рік.  В прокуратуру району направлено звернення адміністрації Новобузької дільниці групового водопроводу з проханням дати правову оцінку діям  вище перерахованим орендарів водних об’єктів.

      Відповідно до статті  51 Водного Кодексу України водні об’єкти надаються  в користування  на умовах оренди без обмеження  права загального водокористування, крім випадків визначених законом. Так, зокрема у статті 47  Водного Кодексу України передбачені  можливість та порядок  обмеження права загального  водокористування.

Відповідно до  Положень зазначеної статті на водних об’єктах, наданих в оренду, загальне водокористування допускається на умовах  встановлених водокористувачем, за узгодженням з органом, який надає водний об’єкт в оренду,  що може бути врегульовано у договорі оренди або у додатковій угоді між ними. Додаткові угоди для  узгодження змін  у загальному водокористуванні  на орендних водних об’єктах ніхто з орендарів не уклав.

     Водокористувач (орендар) який узяв водний об’єкт у користування на умовах оренди, зобов’язаний доводити до відома населення умови водокористування, а також про заборону загального  водокористування на водному об’єкті, наданому в  оренду погодивши зміни в загальному водокористуванні з Ново бузькою  районною  державною адміністрацією. Орендарі водних об’єктів зобов’язані передбачити місця для  безплатного забезпечення  прав громадян на  загальне водокористування (плавання на човнах, любительське і спортивне рибальство, тощо) З наведеного вбачається, що громадяни України мають право реалізувати свої права на загальне водокористування  у передбачених для цього місцях. При визначенні  таких місць перевага надається  традиційно розташованим  місцям  масового відпочинку.
    Якщо водокористувачем (орендарем) не встановлено умов щодо зміни в загальному водокористуванні, загальне водокористування визначається дозволеним без обмежень, а заборона загального водокористування  водними об’єктами наданими в користування на умовах  оренди є  підставою для розірвання договору оренди.

     Таким чином, орендарі, які  на орендованих водних  об’єктах вносять корективи до умов  загального водокористування  (заборона  любительського та спортивного рибальства, стягування коштів з рибалок любителів за лов риби) без погодження з орендодавцем (райдержадміністрацією) грубо порушують закон.

На сторінках газети хотілось підняти питання так званих «рибалок-електровудочників».  Ми всі знаємо хто «вудить» рибу електровудочками, знаємо, що вони завдають непоправної шкоди екосистемі річки . В результаті їхньої діяльності значна частина риба гине, погіршується якість води і в інших водних об’єктах. Риба після «спілкування» з електричним струмом не розмножується, не дає нормального приросту. Кількарічна діяльність браконьєрів під захистом владних структур та злочинців- електровудочників призвела до того, що Софіївське водосховище, яке славилось значними запасами риби різних видів, нагадує пустелю: маточне поголів’я знищено, риба не розмножується. Видно прийшла пора громадськості включитись в роботу по обороні водних об’єктів від вандалів.

       За останні роки  громадськість району активно підключається  до водоохоронних заходів на водних об’єктах. В травні 2015 року Новобузькою міською радою затверджено статут  і визначено основні  цілі та завдання  Новобузької  місцевої  громадської організації рибалок «Карп» (голова Коробань А. М.), яка  активно  взялась  за покращення  санітарного стану  прибережно захисної смуги Новобузького водосховища (Ленінського ставка). Територія ПЗС водосховища очищення від нагромаджень  побутового сміття та бур’янів, постійно ведеться  роз’яснювальна   робота серед  населення  по збереженню чистоти, а сам ставок  та прилегла  до нього територія  стають  місцем відпочинку жителів міста. На кошти членських внесків членів громадської  організації проводиться  зариблення водойми. Ведеться систематична робота  по охороні  рибних запасів від браконьєрів, встановлюються водоохоронні знаки.

      Створено об’єднання громадян і в Софіївській сільській раді яке взялося навести  нормальний санітарний стан на дільниці річки Інгул від автомобільного мосту до переходу водопроводу  через річку. На жаль   робота  об’єднання розпочалася  із зариблення річки  і заборони  любительського рибальства.  Об’єднанню  необхідно більше уваги приділяти  природоохоронній діяльності на р. Інгул і в прибережнозахисній смузі, свою роботу  координувати  з регіональним ландшафтним парком «Приінгульський»», залучати до водоохоронних  заходів  учнів,  шкіл  і  ні в якому разі не забороняти  загальне водокористування на річці з  дотриманням норм законодавства.

    Бажаю   і орендарям водних об’єктів, і  рибалкам - любителям досягти взаємопорозуміння  в питанні загального водокористування водними ресурсами, дотримуючись при цьому норм водоохоронного і рибоохоронного  законодавства.

Виконуючий обов’язків начальника
ново бузької дільниці групового водопроводу                         В. Д. Яремчук