You are here

Газета Вісті Снігурівщини від 31 березня 2016 року № 23-24 (10976-977)

Меліоративна обстановка на зрошуваних землях Снігурівщини

на початку поливного періоду 2016 року.

Тематика: агрокомплекс, агросектор.

Снігурівська гідрогеолого-меліоративна партія здійснює державний моніторинг зрошуваних та прилеглих земель на території Миколаївщини. Йдеться, зокрема, про  зрошувані землі великих зрошувальних систем — Інгулецької, Явкинської, Південно-Бузької.

В 2016 році по Миколаївській області під нашим контр­олем перебуває понад 236 тисяч гектарів сільгоспугідь, в тому числі поливних майже 180 тис.га.

            На Снігурівщині та, в цілому, по області  гідрогеолого-меліоративна обстановка на початок поливного сезону 2016 року оцінюється як стабільна. Цьому сприяли не тільки природно-кліматичні умови, які склалися в міжполивний період минулого року, а також вжиті водогосподарськими організаціями заходи з попередження та усунення причин та наслідків шкідливої дії ґрунтових вод.

          По даним Снігурівської гідрометеорологічної служби (Юхименко В.М.) за міжполивний період  (жовтень 2015 р – лютий 2016 р) на Снігурівщині кількість опадів склала 199,4 мм, що на 19,1 мм більше від значень міжполивного періоду 2014 – 2015 років та на 34,4 мм більше середньобагаторічних значень. Випадали вони досить не рівномірно. В першій половині міжполивного періоду (жовтень – грудень 2015 року) випало всього 72,4 мм. опадів. Найбільше опадів випало у листопаді – 51,1 мм. В жовтні випало 16,5 мм. у вигляді обложних дощів, а в грудні опадів майже не було – всього 4,8 мм.  

      В другій половині міжполивного періоду випала більша кількість опадів за міжполивний період 2015 – 2016 років – всього 127 мм. У січні опадів випало 96,5 мм (у вигляді дощу, снігу та мокрого снігу). В лютому випало 30,5 мм за місяць (в основному у вигляді дощів).

           Середня за період температура повітря склала +3,8 0С і була на 2,16 0С вища від норми та на 1,18 0С вища ніж за той же період 2014 – 2015 рр. Мінусова середньомісячна температура відмічалась лише в січні (-4,2 0С) та була на 1,0 0С нижча за норму для січня. Лютий був доволі теплим з середньомісячною температурою +4,2 0С, що сприяло швидкому сніготаненню, фільтрації вологи атмосферних опадів та акумуляції її в нижче розташованих горизонтах. Найбільш теплими за період місяцями були жовтень (+9,7 0С) та листопад (+6,9 0С).

           Погодні умови, які відмічались в міжполивний період, сприяли стабілізації РГВ в першій його половині, та привели до підйому рівнів в другій половині міжполивного періоду в результаті живлення ґрунтових вод. Опади, які випадали протягом міжполивного періоду 2015 – 2016 рр. поступово насичували верхні шари майже сухого ґрунту, рівень вологи якого, після посушливих погодних умов другої половини поливного періоду 2015 року, знаходився на мінімальних відмітках, а також поповнили запаси ґрунтових вод. Рівні ґрунтових вод на прикінці міжполивного періоду майже на всій площі мали приріст від 0,2 до 0,4 м., а іноді і до 0,7 м. при глибині їх залягання до 3-х метрів.

          Враховуючи фактичні запаси вологи в ґрунті на кінець осені, кількість опадів, що випали за зиму та погодні умови міжполивного періоду 2015 – 2016 рр., запаси вологи у метровому шарі ґрунту станом на 15 березня 2016 року, в середньому, становили від 125 мм (на ораних полях) до 139 мм (на озимині) що, відповідно, на 25 та 11 мм нижче від найменшої польової вологоємності. Виходячи з цих даних можна зробити висновок, що запасів вологи у метровому шарі ґрунту достатньо для весняного відновлення вегетації, начального (весняного) росту та розвитку озимих культур, а також для сівби ранніх ярових культур. З початком весняних польових робіт необхідно забезпечити своєчасне проведення всіх агротехнічних заходів по закриттю вологи в ґрунті та сівби ранніх ярових культур в стислі строки.

          На початок поливного сезону 2016 року на Снігурівщині сприятлива меліоративна ситуація відмічається на площі 45,77 тисячі гектарів (95,5 % від загальної площі зрошуваних земель (47,92 тис. га), охоплених спостереженнями в районі), задовільний стан мають 2,06 тис. га (4,3 %), несприятливий – 90 га (0,2 %).           

    Ґрунтові води на переважаючій площі зрошуваних та прилеглих до зрошення земель в Снігурівському районі знаходяться на глибинах більше 3 метрів, що виключає можливість підтоплення, заболочування та засолення сільгоспугідь.

           Таким чином, загальний гідрогеолого-меліоративний стан зрошуваних земель на Снігурівщині добрий та задовільний (99,8 %), що дає змогу отримувати при належному рівні агротехніки сталі, високі врожаї сільськогосподарських культур. На зрошуваних землях для збереження та покращення їх родючості необхідно дотримуватись сівозмін та технологій вирощування сільськогосподарських культур, впроваджувати в сівозміни посіви багаторічних трав, насамперед  люцерни, які покращують структурність, водно-фізичні властивості, сприяють накопиченню гумусу в ґрунтах, дотримуватись науковообгрунтованого водокористування з врахуванням глибин залягання та мінералізації ґрунтових вод.    

Головний гідрогеолог Снігурівської ГГМП

Агеєнко Ф.В