Меліорація – це корінне поліпшення земель для розвитку сільськогосподарського виробництва. Південні області України знаходяться у зоні ризикованого землеробства. Незважаючи на достатню кількість позитивних температур, без зрошення отримання високих, якісних та стійких урожаїв просто не можливе. Зрошувальні меліорації являють собою комплекс господарських, інженерних та організаційних заходів, направлених на доставку та рівномірний розподіл води на сільськогосподарських угіддях, які у природних умовах відчувають її нестачу.
Меліорація земель покликана забезпечувати сталий розвиток та інтенсифікацію виробництва сільськогосподарської продукції. Зрошування дощуванням найбільш прийнятне у зонах недостатнього та не стійкого зволоження як доповнення до природних опадів. Не зважаючи на ряд недоліків, при раціональному та науково-обгрунтованому застосуванні зрошення не викликає значного погіршення меліоративних умов зрошуваних земель. Суворий контроль на всіх стадіях процесу від забору води до подачі її безпосередньо на поля, а також дотримання термінів, норм та числа поливів, необхідних для підтримання оптимальної вологості у грунті забезпечать мінімізацію негативного впливу на оточуюче природне середовище в цілому та грунті зокрема.
У результаті меліорацій змінюється водний, повітряний, тепловий режим грунту, річковий стік, запаси води в ставках і озерах. Тому дуже важливо заздалегідь передбачити і попередити можливі негативні наслідки проведених гідромеліоративних заходів на навколишнє середовище.
гідротехнік ПБЕД
Людмила Лоцька