You are here

День Південного Бугу - 2013

Submitted by elena on Срд, 05/15/2013 - 12:25

З далеких часів люди оселялися на берегах річок. Їх життя протягом багатьох віків багато в чому залежало від водних ресурсів та якості річкової води. Роль річок у житті людини і в теперішній час настільки важлива, що на їх честь встановлюються свята.

З 2009 року щорічно у третю суботу травня відзначається День Південного Бугу. Відзначення Дня Південного Бугу має на меті привернути увагу громадськості до першочергових завдань та віддати належну шану значенню річки в житті суспільства. Цього року свято річки припадає на 18 травня.

Перші спогади про Південний Буг, пов’язані з іменем древньогрецького історика Геродота, який описав річку в V столітті до нашої ери. Древні греки називали її «Гіпаніс», наші предки (древні слов’яни) – «Бог».

Південний Буг не можливо не любити! Його краса оспівана у багатьох  піснях. Про Південний Буг писали Леся Українка та Михайло Коцюбинський.

Басейн Південного Бугу розташований на території семи областей – Хмельницької, Вінницької, Київської, Черкаської, Кіровоградської, Одеської та Миколаївської. Це єдина велика річка України, водозбір якої повністю розміщений в межах нашої держави.

Довжина  Південного  Бугу – 806 км, площа  водозбору  становить 63700 км2.

В басейні проживає 4,1 млн. чол. Для цієї річки особливо актуальним є лозунг Організації Об’єднаних Націй – ми всі живемо нижче за течією! На берегах Південного Бугу розташовано три обласних центри – Хмельницький, Вінниця, Миколаїв. Ще один – Кіровоград, знаходиться на річці Інгул.

Народившись поблизу с. Холодець у Хмельницькій області та впадаючи в Дніпро-Бузький лиман Чорного моря у Миколаївській області, Південний Буг перетинає з північного заходу на південний схід значну територію України. Понад 6,5 тис. малих і середніх річок несуть свої води у Південний Буг, формуючи його стік. Серед найбільш відомих приток – Соб, Кодима, Синюха, Інгул. В басейні розташовано 187 водосховищ та понад 9,5 тис. ставків.

У середній по водності рік в басейні формується стік об’ємом 3,4 км3. Враховуючи, що на одного жителя припадає лише 830 м3, треба визнати, що водних ресурсів в басейні Південного Бугу недостатньо, особливо в маловодні роки. У 2012 році на одного жителя басейну припало лише 470 м3 поверхневих вод.

 В басейні розвинута промисловість, мала гідроенергетика, зрошення, рибне і комунальне господарства, розташовані атомна, гідроакомулююча і кілька теплоелектростанцій. Щорічно в басейні відбирається для всіх потреб в середньому 400 млн. м3 води. Скидається у водні об’єкти 250 млн. м3, в т. ч. 50 млн. м3 – недостатньо очищених, в першу чергу від підприємств комунального господарства.

Для управління водними ресурсами в басейні Південного Бугу, реалізації державної політики у сфері водного господарства на території басейну в м. Вінниця створено Басейнове управління водних ресурсів річки Південний Буг (скорочено – БУВР Південного Бугу).

В басейні Південного Бугу якість води контролюється на 36 пунктах постійних спостережень, в тому числі на 8 питних і 2 технічних водозаборах, 13 водосховищах. Радіологічний контроль  проводиться на 12 створах.

Для басейну Південного Бугу характерним є забруднення поверхневих вод органічними сполуками (БСК повне та ХСК). Мінералізація води у річці є оптимальною і знаходиться нижче ГДК, жорсткість води середня, кисневий режим знаходиться у нормі.

З метою удосконалення басейнового принципу управління водними ресурсами 15 квітня 2009 року створено Басейнову Раду Південного Бугу. До складу Басейнової Ради увійшли представники облдержадміністрацій, обласних рад, облводресурсів, Держуправлінь охорони навколишнього природного середовища, головних водокористувачів, наукових та громадських організацій  шести областей басейну річки Південний Буг. З часу створення Басейнової Ради її засідання відбулися в містах Вінниця (двічі), Южноукраїнськ, Хмельницький, Умань Черкаської області, Ульяновка Кіровоградської області. Чергове засідання намічене на 06.06.2013 р. у Миколаївській області.

В басейні Південного Бугу активно працюють громадські організації природоохоронного напрямку. За підтримкою Міністерства сільського господарства Королівства Нідерланди та Басейнового управління у 2009-2011 роках видано «Екологічний атлас басейну річки Південний Буг», книгу «Басейн річки Бог», посібник «Стратегічний план дій для басейну Південного Бугу» та довідник «Реєстр річок Вінницької області». Миколаївським обласним управлінням водних ресурсів видано довідник «Водний фонд Миколаївської області». Видання були розповсюджені серед молоді, громадських організацій, освітніх закладів та установ басейну.

За підтримки Шведського Агентства охорони природи БУВР Південного Бугу розробляє План управління річковим басейном, який намічено завершити в кінці поточного року

З метою підвищення екологічного духу та самосвідомості населення, на замовлення Басейнового управління створено емблему та гімн Південного Бугу, презентація яких відбулася на святкуванні Дня річки 2010 року за участю представників всіх областей басейну.

У травневі дні 2012 року по Південному Бугу проходила громадська екологічна експедиція «Хвилі Гіпаніса», яка протягом 10 днів пройшла від витоку річки в Хмельницькій області до її гирла в м. Миколаїв.

Протягом 2012-2013 років в Миколаївській області проводився обласний етап Всеукраїнської дитячої еколого-краєзнавчої естафети “Малі річки — життя України (Басейн річки Південний Буг)” всього до участі в конкурсі було представлено 33 роботи.  З нагоди відзначення Дня Південного Бугу підбито підсумки конкурсу. При розгляді представлених робіт враховувалися cкладність, науковість, повнота розкриття теми, актуальність та елемент творчості, грамотність та якість оформлення робіт. На підставі рішення журі, до складу якого входив начальник Миколаївського обласного управління водних ресурсів, визначено переможців обласного етапу. Комісія вирішила, що переможців привітають в урочистій обстановці на Басейновій раді річки Південний Буг, діти отримають дипломи та цінні подарунки від Миколаївського обласного управління водних ресурсів.

Зі святом річки Вас, жителі басейну! Збережемо Південний Буг!

                                                                                              Відділ водних ресурсів БУВР

                                                                                              Південного Бугу

Відділ водних ресурсів

Миколаївського облводресурсів