На території Миколаївської області питанням забезпечення потреб населення і галузей економіки у водних ресурсах та їх раціонального використання опікується Регіональний офіс водних ресурсів. За питомими показниками водозабезпеченості, Миколаївська область займає одне з останніх місць серед областей України. В області використовуються як підземні так і поверхневі водні ресурси.
Відповідно до звітності 2 ТП-водгосп (річна) у 2018 році для потреб водопостачання населення і галузей економіки забрано 241,1 млн. м³ води (227,84 млн. м³ – з поверхневих джерел, 13,26 млн. м³ – з підземних джерел) .
Державна статистична звітність про використання води по формі № 2-ТП (водгосп) за 2018 рік по Миколаївській області була узагальнена і зведена по 324 формам, з яких 67 по промисловості, 160 сільському господарству, 60 комунальному господарству, 37 – інші галузі.
Використано всього по Миколаївській області 174,54 млн. м³ , в т.ч. на:
- комунальне господарство – 36,66 млн. м³ (21%);
- промисловість – 79,87 млн. м³ (46%);
- зрошення – 53,01 млн. м³ (30%);
- інші галузі – 5,0 млн. м³ (3%) .
Найбільш водоспоживаюча галузь в області - це промисловість (в т.ч. енергетика), складає 46% від загального обсягу використання вод по області йде на задоволення промислових потреб.
Порівняно з 2017 роком забір і використання води у 2018 році зменшились що зумовлено зменшенням використання води на виробничі потреби і на зрошення.
В 2018 році у водні об'єкти Миколаївської обасті скинуто 64,90 млн. м³ стічних вод, у т.ч. 21,22 млн. м³ забруднених, 42,84 млн. м³ нормативно чистих без очистки, 0,842 млн. м³ нормативно очищених. Основним джерелом скидів забруднених стічних вод є комунальне господарство.
Через високу концентрацію у м. Миколаєві промислових об’єктів, найбільше антропогенне навантаження в області йде на води Бузького лиману. Головними забруднювачами водних ресурсів є МКП «Миколаївводоканал», КП «Первомайський міський водоканал», КП «Міськводоканал» (м. Баштанка).
До проблемних питань у сфері водокористування слід віднести:
- забезпечення населення питною водою;
- забруднення підземних водоносних горизонтів через фільтрацію каналізаційних стоків з накопичувачів та вигрібних ям:
- забруднення поверхневих вод через скид недостатньо очищених каналізаційних стоків.
Вирішення проблем у сучасній сфері водокористування повинно бути пріоритетним завданням для уряду країни.
Підвищення ефективності державної водної політики та орієнтація її на:
- ззбереження водного фонду України;
- раціональне використання і охорону водних об’єктів , що потребують особливої охорони.