За даними державного обліку водокористування в останні чотири роки загальний вміст фосфатів у стічних водах водопровідно-каналізаційних та незначною мірою інших підприємств Миколаївської області збільшився в 2,6 рази і у 2018 році складав 115 т.
Фосфати, що надходять до водних об’єктів області внаслідок використання синтетичних миючих засобів - є одним з головних джерел їх забруднення та розвитку таких негативних процесів як цвітіння води (евтрофікація).
Попадаючи через каналізацію у водний об’єкт, фосфати активізують ріст синьо-зелених водоростей, які виділяють метан, аміак, сірководень і в результаті знищують все живе у воді.
Цікавий факт, один грам фосфатної сполуки, що міститься в пральному порошку, викликає зростання 5-10 кг синьо-зелених водоростей.
А чи усвідомлюєте Ви, що пральний порошок, яким ви регулярно перете свої речі, несе шкоду не лише довкіллю, але і Вашому організму?
Фосфати, які містяться в більшості пральних порошків проникають в організм людини:
- через шкіру - під час ручного прання;
- через питну воду, забруднену стоком після прання (навіть найпотужніші системи фільтрації не очищають воду повністю);
- через недостатньо добре виполосканий одяг;
- через дихальні шляхи.
Окрім подразнення шкіри, фосфати впливають і на роботу організму в цілому, адже через шкіру вони проникають в кров і змінюють в ній процентний вміст гемоглобіну, щільність сироватки крові, вміст білка. Через це порушуються функції нирок, печінки, скелетних м'язів, що призводить, в свою чергу до тяжких отруєнь, порушення обмінних процесів і загострення хронічних захворювань.
Як показує світовий досвід, навіть очисні споруди у цій ситуації не вирішують проблеми захисту водойм від забруднення фосфатами. Лише відмова від застосування миючих засобів на фосфатній основі дала свої позитивні результати.
В країнах Європи прийнято цілу низку законодавчих актів з питань зменшення негативного впливу миючих засобів на здоров'я людини і довкілля. Австрія, Німеччина, Італія, Нідерланди, Норвегія, Швейцарія просто заборонили використання фосфатів у пральних порошках. В інших європейських країнах діють певні обмеження в цій сфері: наприклад, в Данії 54% миючих засобів не містять фосфатів, а в Бельгії - більше 80%.
Власною екологією стурбована не тільки Європа. Так, в Японії фосфати з порошків зникли ще в середині 1980-х. Закони про заборону фосфатів у прально-миючих засобах діють в Кореї, Гонконгу, Таїланді, ПАР і кожному третьому штаті США.
Держводагентством України спільно із громадською радою виконується активна робота щодо поетапної відмови України від фосфатних та фосфонатних миючих та пральних засобів.
Але вже зараз, не чекаючи прийняття відповідних законодавчих актів, кожний житель Миколаївської області може розпочати використовувати пральний порошок і інші миючі засоби без вмісту сполук фосфору, що збереже річки області від забруднення, власне здоров’я і майбутніх поколінь, врятує водну флору і фауну від загибелі.
Скажи - НІ фосфатам вже сьогодні!
Р. Туз, начальник відділу техногенно-екологічної безпеки РОВР у Миколаївській області