Визначення «больових» точок водних об’єктів, які потребують вжиття першочергових заходів – є одним із пріоритетних завдань сучасного водного менеджменту України.
Фахівці Регіонального офісу водних ресурсів у Миколаївській області взяли участь в триденному тренінгу з питань аналізу антропогенних впливів на якісний та кількісний стан водних масивів, який відбувся 16-18 квітня 2019 року на базі Центру підвищення кваліфікації працівників водного господарства у рамках проекту «Водна ініціатива плюс для Східного партнерства».
До 1 листопада поточного року водники мають здійснити аналіз антропогенних впливів на масиви поверхневих вод, як одного із основних елементів планів управління річковими басейнами. Відповідно до вимог Водної Рамкової Директиви ЄС, держави-члени повинні виявити всі значні антропогенні впливи на статус поверхневих вод і оцінити вразливість поверхневих вод до цих впливів. Оцінка антропогенних впливів на поверхневі водні тіла повинна бути підтверджена моніторингом, за допомогою якого розробляють реєстр точкових джерел забруднення та реєстр скиду забруднюючих речовин річкового басейну. Із врахуванням світового досвіду Держводагентством України розроблені методичні рекомендації щодо визначення основних антропогенних навантажень та їхніх впливів на стан поверхневих вод.
До основних антропогенних навантажень на стан масивів поверхневих вод належать забруднення органічними, біогенними, небезпечними речовинами від дифузних і точкових джерел, аварійне забруднення та вплив забруднених територій (полігонів, майданчиків, зон тощо), гідроморфологічні зміни (порушення безперевності потоку води та середовищ, зміна гідрологічного режиму, морфологічні зміни).
В результаті має бути визначено «стан здоров’я масивів поверхневих вод» в трьох категоріях: під ризиком, можливо під ризиком та без ризику. І як лікар визначає заходи лікування пацієнта в залежності від діагнозу і підтримку стабільного стану здоров’я, так і водники визначатимуть заходи досягнення екологічних цілей для досягнення і підтримання доброго стану водних об’єктів шляхом уточнення екологічних цілей та програми заходів їх досягнення, розробки та виконання програми державного моніторингу вод.
Начальник відділу техногенно - екологічної безпеки
РОВР у Миколаївській області Р. Туз