РОВР У МИКОЛАЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ З НАСТАННЯМ ПОЛИВНОГО СЕЗОНУ 2020 РОКУ РОЗПОЧИНАЄ ПОСТІЙНИЙ МОНІТОРИНГ ЕКОЛОГО-МЕЛІОРАТИВНОГО СТАНУ ЗРОШУВАНИХ ЗЕМЕЛЬ!
Моніторинг еколого-меліоративного стану зрошуваних земель є невід’ємною частиною державної системи моніторингу довкілля , покликаний запобігти негативним змінам земельних і водних ресурсів, виявлення причин їх незадовільного стану, якості та забрудненості, своєчасного виконання меліоративних заходів із запобігання деградації ґрунтів та шкідливої дії вод, відтворення родючості ґрунтів, охорони вод і земель від забруднення, своєчасного виконання ремонту (реконструкції) меліоративних систем, в цілому - дотримання вимог екологічної безпеки в процесі експлуатації водогосподарсько-меліоративного комплексу.
Відповідно до статті 16 Закону України «Про меліорацію земель», «Стратегії розвитку зрошення та дренажу в Україні на період до 2030 року», затвердженої розпорядженням КМУ від 14.08.2019 №688-р РОВР у Миколаївській області як уповноваженим органом, що реалізує політику у сфері розвитку водного господарства керуючись п.8 постанови КМУ від 30.03.1998 №391 «Положення про державну систему моніторингу довкілля», Інструкцією з організації та здійснення моніторингу зрошуваних та осушуваних земель, затвердженої наказом Держводгоспу №108 від16.04.2008, Переліку платних послуг, які надаються бюджетними установам, що належать до сфери управління Держводагентства, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 №1101 забезпечується моніторинг еколого-меліоративного стану зрошувальних земель.
Підрозділами Регіонального офісу - Снігурівською гідрогеолого-меліоративною дільницею спільно з Лабораторією моніторингу вод та ґрунтів протягом всього поливного сезону виконуються роботи з визначення якості, мінералізації та хімічного складу зрошуваних та ґрунтових вод, глибина залягання рівня ґрунтових вод та прогноз можливості підтоплення сільгосп угідь та прилеглих територій, проведення комплексу робіт з визначення ступеня засолення та солонцюватості ґрунтів, технічного стану зрошувальних, колекторно-дренажних та скидних систем, який впливає на еколого-меліоративний стан земель. Кожен гектар зрошуваних земель та м3 зрошуваних вод має бути «під прицілом» наших підрозділів! Крім того, під час моніторингу будуть забезпечені функції нагляду за виконанням умов дозволів на спецводокористування.
Дані таких спостережень стають підґрунтям для формування висновків водокористувачам, землевласникам щодо можливості здійснення поливів, введення певних обмежень чи рекомендацій по покращенню, оптимальному та безпечному використанню найцінніших ресурсів – води та землі.
Саме зрошувальна вода є елементом впливу на екологічну безпеку в зоні впливу меліоративних систем, який проявляється в забрудненні ґрунтів, підтопленні територій, погіршенню стану зрошувальних та дренажних систем. Саме тому. моніторинг є невід’ємною частиною, пов’язаною з послугою під час подачі води на зрошення та забором її водокористувачами.
На сьогодні водокористувачами Вознесенського, Миколаївського, Березанського, Вітовського районів області розпочато життєдайні поливи, укладено багатосторонні договори на послуги пов’язані із забором води (в т.ч. послуги з моніторингу еколого-меліоративного стану зрошуваних земель). Вони усвідомлюють всю відповідальність, яка на них покладена нормами чинного законодавства щодо раціонального використання водних ресурсів, забезпечення моніторингу еколого-меліоративного стану зрошуваних земель, збереження земельних ресурсів.
Впевнені, моніторинг меліорованих земель має стати аксіомою під час проведення поливів, джерелом інформаційно-аналітичної підтримки здійснення державного контролю за меліоративним станом зрошуваних і осушуваних земель, технічним станом меліоративних систем.
Нагадуємо: відповідно до статті 25 Закону України «Про меліорацію земель» всіма без винятку водокористувачами повинен забезпечуватися моніторинг навколишнього природного середовища в зоні впливу меліоративних систем. За його не проведення – настає юридична відповідальність.
З повагою
РОВР у Миколаївській області