Лабораторія моніторингу вод та ґрунтів РОВР у Миколаївській області щомісячно здійснює моніторинг 6 масивів поверхневих вод (МПВ), забір води з яких, відбувається для задоволення питних і господарсько-побутових потреб населення. Лабораторія аналізує проби води за 40 показниками та щомісячно надає інформацію про якість води у питних водозаборах. З початку року за програмою державного моніторингу вод виконано 1722 вимірювання.
Здійснюється також моніторинг меліоративних земель згідно з Наказом Держводгоспу України №204, від 02.08.2002р. (ВНД-33-5.5-11-02). Станом на 1 серпня 2020 року проаналізована 91 проба води.
За результатами аналізу гідрохімічних показників, з січня до серпня 2020 року стан поверхневої води у створах моніторингу є аналогічним до відповідних періодів минулого року.
У чотирьох масивах поверхневих вод, розташованих на р. Південний Буг, визначені незначні коливання в межах гранично допустимих концентрацій (ГДК), і лише за такими показниками, як хімічне споживання кисню (ХСК), повне біохімічне споживання кисню (БСКп) та лужність зафіксовані перевищення ГДК.
У двох МПВ, розташованих на р. Інгул, перевищення виявлені за показниками лужності, жорсткості, сухого залишку, сульфатів, магнію, натрію, ХСК та БСКп, але, окрім двох останніх, всі вище вказані гідрохімічні показники зумовлені природним фоном річки.
В липні спостерігаються найнижчі значення розчиненого кисню у створах на р. Інгул: Софіївське водосховище, питний в/з м. Новий Буг (2,80 мгО2/дм3) та с. Одрадне, питний в/з м. Баштанка (2,96 мгО2/дм3), що є нижче мінімально допустимого значення 4 мгО2/дм3.
За результатами спостережень можливо зробити висновок, що якість масивів поверхневої води річки Південний Буг у Миколаївській області за більшістю гідрохімічних показників відповідає нормам для водойм господарсько-питного водокористування. За станом якості поверхнева вода в межах басейну річки П.Буг відноситься до другого класу, третьої категорії та є доброю, та в межах басейну річки Інгул відноситься до третього класу, четвертої категорії та є задовільною.
Робота лабораторії відбувається згідно з порядком здійснення державного моніторингу вод, затвердженого постановою КабМіну України від 19 вересня 2018р. № 758 та наказом Держводагенства № 587 від 24.06.2020р. про впровадження Порядку здійснення державного моніторингу вод.