You are here

Врятуймо водні об’єкти від забруднення фосфатами – підтримай петицію!

Submitted by elena on Втр, 12/08/2020 - 10:13

Асоціація «Укрводоканалекологія» подала петицію до Президента України про внесення на розгляд Верховної Ради законопроєкту про повну заборону виробництва, імпорту, продажу та використання фосфатовмісних мийних засобів в Україні. Фосфати, що надходять до водних об’єктів внаслідок використання синтетичних миючих засобів - є одним з головних джерел їх забруднення та розвитку таких негативних процесів як цвітіння води (евтрофікація).

       За даними державного обліку водокористування  в останні чотири роки загальний вміст фосфатів у стічних водах водопровідно-каналізаційних та незначною мірою інших підприємств Миколаївської області збільшився в  3 рази.

Попадаючи через каналізацію у водний об’єкт, фосфати активізують ріст синьо-зелених водоростей, які виділяють метан, аміак, сірководень і в результаті знищують все живе у воді.

А чи усвідомлюєте Ви, що пральний порошок, яким ви регулярно перете свої речі, несе шкоду не лише довкіллю, але і Вашому організму?

Фосфати, які містяться в більшості пральних порошків проникають в організм людини:

        - через шкіру - під час ручного прання;

        - через питну воду, забруднену стоком після прання (навіть найпотужніші системи фільтрації не очищають воду повністю);

        - через недостатньо добре виполосканий одяг;

        - через дихальні шляхи.

 Окрім подразнення шкіри, фосфати впливають і на роботу організму в цілому, адже через шкіру вони проникають в кров і змінюють в ній процентний вміст гемоглобіну, щільність сироватки крові, вміст білка. Через це порушуються функції нирок, печінки, скелетних м'язів, що призводить, в свою чергу до тяжких отруєнь, порушення обмінних процесів і загострення хронічних захворювань.

Як зазначено в петиції, проблема видалення сполук фосфору із стічних вод не має оптимального вирішення. Оскільки існуючі біологічні методи не дозволяють досягти необхідного ступеню очистки стічних вод від сполук фосфору, а фізико-хімічні методи потребують значних витрат і додатково створюють проблему необхідності обробки осадів, що утворюються при реагентній обробці.

 Більшість країни світу давно вже відмовились від застосування мийних засобів на фосфатній основі, щоб не забруднювати ними свої водойми. У Європейському Союзі прийнято цілий ряд законодавчих актів з питань зменшення негативного впливу мийних засобів на здоров’я людини та довкілля.

       Регіональний офіс водних ресурсів у Миколаївській області звертається з проханням підтримати петицію №22/107744-еп  про внесення на розгляд Верховної Ради законопроєкту про повну заборону виробництва, імпорту, продажу та використання фосфатовмісних мийних засобів в Україні, яка знаходиться за посиланням https://petition.president.gov.ua/petition/107744