Для багатьох не секрет, що водопостачання у віддалені райони південних областей України, котрі славляться посушливими кліматичними умовами та маловодністю, є достатньо проблемним. Цей нюанс не обходить стороною і Миколаївську область, однак не завжди причина нестачі води є природньою причиною.
Трохи історичного екскурсу…Коли в радянські часи постало питання забезпечення водою області, а саме Єланецький, Братський, Вознесенський і Новоодеський райони, об’єднання «Кримморгеологія» Міністерства геології України у 1977 році дослідили і спрогнозували запаси підземних вод у 17-28% від потреб регіону + вода має мінералізацію від 1.5 до 4.5 разів вище ГДК тобто непридатна для пиття і господарства.
Річки ж, протікаючі через територію, теж не підходять через їх водний режим. Тому реалізували потужний проєкт водогону з підключенням до Південного Бугу.
Єланецький груповий водогін, аж 184 км сумарною протяжністю, котрий існував ще з 1984 року та дістався незалежній Україні, станом на початок 2000 року дійшов до фактично повного зносу та потребував значних фінансових вливань для обслуговування та експлуатації, котрих у ті часи «пост лихих дев’яностих» було обмаль. Через це, частка водогіну, указом Президента була передана з обласного балансу в розпорядження місцевої влади Єланецького району до об’єднаних територіальних громад, на безоплатній основі. Однак скоро фінансова ситуація повторилася і в районному масштабі. Управління Єланецького групового водопроводу що мало великі кредиторські заборгованості та борги по заробітній платі, було ліквідовано та на його заміну створене комунальне підприємство «Єланецький водопровід» що обслуговувало однойменний район. Технічний стан переданої частини водогону не забезпечував якісної доставки води користувачам, через що у період з 2001 по 2006 роки відбувався його частковий демонтаж з вкладенням виручених коштів у доставку води населенню. У 2004 році нове комунальне підприємство збанкрутувало, та вищеописана частина водогону вийшла з експлуатації та питання централізованого водопостачання району застигло у підвішеному стані.
Спроби поновити подачу води робили у 2011 році, але безуспішно. При обстеженні експлуатаційних ділянок виявилося що значна частина трубопроводів та насосних станцій, окрім виведених з експлуатації, виявилися розкраденими орієнтовно на 80%. Ситуація потребує побудови нової системи водопостачання, що тягне на капіталовкладення близько 500 млн. грн.
Заступники начальника Офісу Дмитро Румик та Анатолій Грищенко, під керівництвом начальника Регіонального офісу водних ресурсів у Миколаївській області Олександра Хланя, винайшли альтернативний варіант: модернізація новітньої системи Казанківського групового водопроводу, з підключенням та водозабезпеченням Єланецького району, благо потужностей та водоресурсів за попередніми розрахунками більш ніж достатньо. Оскільки головні стратегічні об’єкти, а саме комплекси насосних станцій, очисних споруд та розподільчі конектори вже побудовані та успішно експлуатуються – такий проєкт дешевше у реалізації в 2-2.5 рази. Його і погодили.
Наразі, за замовленням Єланецької районної ради ми успішно завершили 1й етап – Техніко-економічне обґрунтування проєкту реконструкції водопроводу.
На черзі – старт фінансування по державному конкурсу інвестиційних проєктів.