You are here

Південно-Бузькій зрошувальній системі – 50 років!

Submitted by elena on Срд, 09/01/2021 - 11:12

27 cерпня в актовій залі Ковалівської загальноосвітньої школи відбулось урочисте відзначення 50-річчя Південно-Бузької зрошувальної системи.

Це дійсно свято, яке зібрало  колег всіх поколінь, що душу віддавали роботі, не шкодували сил своїх і вмінь! На святі були присутні та виступили з привітаннями заступник начальника Регіонального  офісу  водних ресурсів у Миколаївській області  Пундик Євгеній Миколайович, ректор Миколаївського національного аграрного університету Шебанін В’ячеслав Сергійович,  начальник управління соціально-економічного розвитку території Миколаївського району  Іванова Олена Олександрівна, голова Ольшанської окружної  територіальної громади, селищна голова  Щербина  Тетяна Євгенівна, начальник відділу освіти, культури, молоді, спорту та туризму Ольшанської селищної ради Онуфрієв Андрій Васильович, староста  Ковалівського старостинського округа Ольшанської с/р  Йосипенко Олена Миколаївна. засновник  ФГ «Ковалівка+»  Янковський Вадим Андрійович, директор Ковалівського загальної середньої освіти Ольшанської с/р Будикіна  Ріта Вікторівна та інші.

Сторінки історії гортаючи, плануючі майбутні відкриття, пишаємося тим, що підійшли ми гідно до ювілейної межі життя.

 Вода – це безцінний Божий дар, без котрого ми і уявити не можемо наше щоденне життя. Вона завжди символізувала життя і відродження, чистоту і надію. Важливо пам`ятати, дякувати і берегти його, адже лише від нас та наших дій залежить чи залишиться цей природний спадок нашим дітям, онукам та наступним поколінням.

    Миколаївська область розташована у південній частині степової зони України, яка характеризується дуже посушливими кліматичними умовами. Невелика кількість опадів при значному надходженні теплових ресурсів призводить до того, що ведення землеробства знаходиться на межі постійного ризику. Зменшення негативного впливу грунтової та повітряної посухи на продукційні процеси культур, родючості грунтів може бути досягнуто тільки за рахунок зрошення.

     У зв’язку з цим, починаючи з 60-х років, в області розпочалося великомасштабне будівництво зрошувальних систем.

     Будівництво Південно-Бузької зрошувальної мережі було запроектовано Київським інститутом «Укргіпроводхоз» і розпочато в 1968 році. На той час це була одна із найбільших, по розміру зрошувальних земель, система. А вже у 1971 році зробила свій перший пуск Головна насосна станція. Два агрегати із чотирьох (№1; №2), загальною продуктивністю 4,67  /с., напірним трубопроводом протяжністю 2100 м., подали воду з річки Південний Буг у магістральний канал . У цьому ж році запрацювали три насосні станції підкачки – №1, №2, №5.Зрошувалось 4400 га земель. З введенням в експлуатацію зрошувальної системи, полив сільськогосподарських культур здійснювався  в основному за допомогою дощувальних машин ДДА-100. З часом господарства почали використовувати більш сучасну дощувальну техніку типу «Фрегат». У 1971 році була заснована і почала роботу Південно-Бузька експлуатаційна дільниця, яку очолив Друковський І.Г. Численність на той час робітників становила близько 80-ти чоловік. Начальником насосних станцій працював Стовбовий С., інженером-електриком – Копилова Н., головним гідротехніком – Курятенко В. На дільниці працювала диспетчерська служба. Першими диспетчерами були: Кулініч Н.; Шелухіна Л.; Мозолєвська Л.; Ткаченко О. Також працював комутаторський зв’язок, який очолював Гричук В.Ф. На комутаторі  добросовісно виконували свої обов’язки  тоді ще зовсім юні дівчата: Дяченко Г., Муха Г..,Слабік О.., Пономарчук О. На дільниці працювало вісім водіїв і вісім трактористів. Доглядали за магістральним каналом 18 чоловік оглядачів.

     У 1975 році, згідно державного акту від 26 грудня, було закінчено будівництво та введено в експлуатацію Південно-Бузьку зрошувальну систему площею 12200га. Головна насосна станція запрацювала на повну потужність. При роботі чотирьох агрегатів продуктивність становила 8 /с і вода вже подавалась двома нитками напірного трубопроводу  в магістральний канал, протяжність якого становила 16600 м. Введено в дію головну насосу стацію і  8 насосних станцій підкачки: п’ять міжгосподарських - НСП-2;3;4;5;5а,  та три внутрішньогосподарських НСП-1;6;8, які обслуговували тільки одне господарство та, на жаль, вони були розкомплектовані після реорганізації господарств і перестали діяти.

     Змінювалась і численність працівників дільниці. Поповнювався колектив молодими кадрами. Так  у 1974 році приїхала   сім’я Дубуків -  Микола Федорович та Ірина Олексіївна . Згодом, у 1976 році, колектив поповнила   сім’я  Гавришів - Микола Миколайович та Раїса Леонідівна. Ще одне подружжя  Кошовенків -  Валентин Сергійович і Тетяна Василівна (Євсєєва)- спочатку будували зрошувальну систему, а потім працювали на дільниці. Після інституту почали свою трудову діяльність Сєдова Надія Петрівна, Солопієнко Валентина Анатолівна.

     У 1976 році  реконструювали МК від ПК-61 до ПК-63+72. Було нарощено висоту каналу на 1м для збільшення пропускної здатності, а також аварійного скиду.

     Для акумуляції зрошувальної води в 1982 році побудовано Катеринівське водосховище з максимальним об’ємом 14.08 млн. , а в 1983 – Степівське з максимальним об’ємом 17.0 млн. .

     Розквіт Південно-Бузької зрошувальної системи припав на середину 80-х. Так 1984 році на дільниці працювало 176 чоловік, які забезпечували полив та обслуговування зрошувальної системи.

      У різні роки дільницю очолювали Дяченко М.І., Чечуй М.С., Гавриш М.М., Чорноморченко В.М., Дубук М.Ф., який працював на дільниці на різних посадах майже з початку її заснування. Зараз дільницю очолює Пащенко Ю.В.

     На сьогоднішній день Південно-Бузька зрошувальна система продовжує виконувати плани по подачі води водокористувачам. А забезпечують безперебійну роботу  73 працівники дільниці.

Хотілося б відмітити людей, які щодня забезпечують стабільну роботу за будь яких погодних умовах зрошувальної мережі та щодня роблять свій особистий внесок задля збереження та забезпечення безперебійної роботи зрошувальної системи: начальник Південно-Бузької дільниці Пащенко Ю.В.,   інженер-гідротехнік  Лоцька Л.М., технік-гідротехнік Головащенко Н.О., машиніст автокрана Комаринський В.Д., тесляр Брижак О.М., сторож дільниці Дубук М.Ф., машиністи ГНС Дмитренко В.В., Пакшаєва О.М., Холод В.М.,  машиністи НСП- 3 -  Карпінський С.М., Лаур І.Л., Брік О.О., Нужний М.М., машиніст НСП-5 Кривороженко О.П. Саме ці люди забезпечують стабільну роботу за будь яких погодних умовах зрошувальної мережі.

Пам’ятаймо: Україна розпочинається з кожного з нас! І нам під силу збудувати суспільство, в якому будуть створені умови для всебічного розвитку та благополуччя кожної людини.

Діяльність працівників водогосподарсько-меліоративного комплексу націлена на благородну справу – забезпечення потреб населення і галузей економіки області у водних ресурсах, їх раціональне використання, забезпечення надійної експлуатації та працездатності водогосподарських меліоративних систем.

Дякуємо кожному за працю і високий професіоналізм та побажати міцного здоров’я, бадьорості духа, миру та злагоди!