You are here

Підрив Каховської ГЕС. Оперативна обстановка в Миколаївській області.

Submitted by elena on Втр, 06/13/2023 - 09:08

        6 червня 2023 року стався терористичний акт на Каховській ГЕС, внаслідок чого почалося затоплення та підтоплення населених пунктів Херсонської та деяких територій Миколаївської області, які межують з Херсонщиною.

      7 червня Регіональною комісією з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій при Миколаївській ОВА під головуванням Віталія Кіма було проведено позачергове засідання. На порядку денному було питання про заходи щодо попередження надзвичайних ситуацій на території Миколаївської області у зв`язку з руйнуванням російськими окупаційними військами греблі Каховської ГЕС.

Заслухавши та обговоривши інформацію з цього питання, було вирішено, на період підтоплення РОВР у Миколаївській області:

- надавати рекомендації органам місцевого самоврядування та власникам ставків щодо режиму роботи водоймищ на період можливого підтоплення територій;

- забезпечити проведення цілодобового моніторингу та регулярних спостережень за відмітками рівнів води на діючих водпостах водних об`єктів в зоні впливу руйнування греблі Каховської ГЕС, доведення до місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування попереджень про небезпечні явища на річках для своєчасного вжиття необхідних заходів на період підтоплення;

- забезпечити проведення  контролю якості води р. Інгулець

     8 червня Регіональною комісією з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій при Миколаївській ОВА було проведено чергове засідання, на порядку денному якого було питання про невідкладні дії щодо реагування на затоплення територій Миколаївської області у зв`язку із руйнуванням російськими окупаційними військами греблі Каховської ГЕС.

       Під час засідання Наталія Жадан розповіла про те, що лабораторією РОВР у Миколаївській області здійснюється відбір проб води з річки Інгулець та Дніпро-Бузького лиману, з метою вимірювання показників вмісту забруднюючих речовин, у зв`язку з потраплянням у річку Дніпро машинного масла обсягом 150 тон та ризику подальшого витоку ще понад 300 тон. Поряд з цим, проведено відбір проб води на річці Інгулець у створах населених пунктів Багатівка, Нововасилівка (Інгулецька ГНС), Снігурівка та на р. Південний Буг у створах Ковалівка (ГНС Ковалівська), Себине (ГНС Кандибінська). Проводяться дослідження якості води по 31 фізико-хімічному показнику.

Після обговорення було вирішено на період затоплення:

* проводити рейди щодо перевірки дотримання рибалками-любителями вимог нормативних документів стосовно вилову водних біоресурсів;

*здійснювати постійний моніторинг якості водних біоресурсів. У випадку виявлення мору риби та водних біоресурсів приймати рішення щодо заборони їх вилову (у своїй діяльності з питань вилову водних біоресурсів у внутрішніх водах Миколаївської області керуватись спільним наказом Оперативного угрупування військ «Херсон» та Миколаївської ОВА від 24.04.2023 року № 1/194 «Про деякі питання запровадження заходів правового режиму воєнного стану»)

*продовжувати забезпечувати щоденний контроль якості водирічки Інгулець.

     Крім цього, надалі, на період затоплення, РОВР у Миколаївській області щогодини інформуватиме Кризовий центр ДВА, оперативно-координаційний центр ГУ ДСНС у Миколаївській області, управління з питань цивільного захисту Миколаївської ОВА, БУВР нижнього Дніпра, БУВР Південного Бугу, Миколаївський облгідрометеоцентр, Державну екологічну інспекцію Південно-Західного округу щодо зміни рівнів води на річках Дніпро, Інгулець (також контроль за якістю води), Південний Буг та Дніпро-Бузький лиман; забезпечуватиме проведення цілодобового моніторингу та регулярних спостережень за відмітками рівнів води на діючих водпостах водних об`єктів в зоні впливу руйнування греблі Каховської ГЕС.
Також, 8 червня відбулась Координаційна нарада щодо підриву греблі Каховської ГЕС з Міністром захисту довкілля та природних ресурсів України Русланом Стрільцем, Президентом Володимиром Зеленським, з представниками Державного агентства водних ресурсів України тимчасово виконуючою обов`язки Голови ДВА України Наталією Латиш, заступником Голови ДВА Ігорем Гопчаком, які оглянули стан Головної насосної станції Управління каналів річки Інгулець на місці, затопленої через підрив дамби та обговорили забезпечення постраждалих регіонів питною водою та стан водної інфраструктури. Обговорили актуальну ситуацію щодо впливу російського теракту на ГЕС на довкілля. Непоправні зміни екосистем, скорочення біорізноманіття, нові кліматичні виклики – наслідки катастрофи, які торкнуться усіх сфер життя.

Працюємо далі! Працюємо разом!