Меліоративний стан на Снігурівщині в кінці поливного сезону 2015 року.
Снігурівська гідрогеолого-меліоративна партія здійснює державний моніторинг зрошуваних та прилеглих сільгоспугідь на території Миколаївщини. Зокрема, це землі великих зрошувальних систем — Інгулецької, Явкінської, Південнобузької, а також зрошувані землі дрібних зрошувальних систем, дренажні ділянки по захисту від підтоплення ґрунтовими водами с-г угідь та сільських населених пунктів.
В 2015 році під контролем Снігурівської ГГМП по Миколаївській області перебуває 236 тис. га. сільгоспугідь, у тому числі зрошуваних 179 тис. га, та майже 57 тис. га – прилеглі до зрошення сільгоспугіддя. В Снігурівському районі під наглядом – 63,4 тис. га с-г угідь, в тому числі зрошуваних 47,9 тис. га, та 15,5 тис. га – прилеглі землі.
По даним Снігурівської гідрометеорологічної служби (Юхименко В.М.) за поливний період 2015 року (квітень - вересень) випало 324,6 мм. опадів – на 65,8 мм. більше ніж за той період минулого року. Дощі проходили нерівномірно. У першій половині поливного періоду випала більша частина опадів – 212,1 мм. (65,3 % від загалу за поливний період). В цей час відмічались сильні затяжні дощі зливового та обложного характеру. В цілому, в першій половині поливного періоду опадів було достатньо для росту та розвитку більшості сільгоспкультур.
Менша частина опадів – 112,5 мм. (34,7 % від загалу) випала у другій половині поливного періоду. У липні випала значна кількість опадів – 109,7 мм. у вигляді зливових дощів, що більше у 1,6 рази за середньобагаторічні значення для липня. У серпні та вересні відмічалась суха спекотна погода з незначною кількістю опадів. Найбільш жарким та сухим місяцем за поливний період 2015 року був серпень з середньою температурою повітря + 24 0С та сумою атмосферних опадів всього 1 мм.
Суха, спекотна погода, яка відмічалась на прикінці поливного періоду (кінець серпня-вересень) стала несприятливим погодним фактором для осінньої сівби та начального розвитку озимих культур.
В цілому, гідрогеолого-меліоративна обстановка на кінець поливного сезону 2015 року оцінюється як стабільна, чому сприяли не тільки природно-кліматичні умови, а також вжиті водогосподарськими організаціями заходи з попередження та усунення причин та наслідків шкідливої дії вод. По Снігурівському УВГ негативний вплив зрошення на підтоплення територій практично не спостерігався. Це пов`язане з посушливими погодними умовами другої половини поливного періоду 2015 року. В цей час вся подана на зрошення вода витрачалась на живлення сільськогосподарських культур.
В кінці поливного періоду поточного року сприятлива меліоративна ситуація в Снігурівському районі відмічається на площі 45,826 тис. га (95,63 % від загальної площі зрошуваних земель, охоплених спостереженнями). Задовільний стан мають 2,080 тис. га (4,34 %), несприятливий – лише 15 га (0,03 %). Ґрунтові води на переважаючій площі зрошуваних та прилеглих до них земель знаходяться на глибинах більше 3 метрів, що виключає можливість виникнення таких негативних явищ як підтоплення, заболочування та засолення сільгоспугідь.
Таким чином, загальний гідрогеолого-меліоративний стан зрошуваних земель на Снігурівщині добрий та задовільний (99,97 %), що дає змогу отримувати при належному рівні агротехніки високі сталі врожаї сільськогосподарських культур. Але є вагома перешкода, яка полягає в недостатній кількості опадів та значному надходженні тепла в вегетаційний період сільськогосподарських культур. Зменшення негативного впливу грунтової та повітряної посухи на розвиток рослин, оптимізація умов вирощування культур, максимальне використання родючості грунтів, добрив, генетичних можливостей сортів та гібридів, а також інших агроресурсів в посушливих умовах Півдня України завжди буде досягнуто за рахунок зрошення.
Головний гідрогеолог Снігурівської ГГМП Агеєнко Ф.В.