You are here

22 березня святкуємо День Води 2016

Submitted by elena on Пон, 03/21/2016 - 11:07

22 березня у всьому світі відзначають Міжнародний день води. Резолюцію про святкування Міжнародного дня води прийнято на 47 сесії Генеральної асамблеї Організації Об’єднаних Націй у листопаді 1992 року. У 2000 році ООН прийняла Декларацію тисячоліття ООН та розробила спеціальну Програму дій на ХХІ століття, яка дала б змогу забезпечити кожного жителя нашої планети чистою питною водою.

Тема Дня води в 2016 році «Вода та робота», визначена підрозділом ООН з водних ресурсів та Міжнародною організацією праці, яка сприяє здійсненню прав людей на місці  роботи, підтримує можливості  гідної зайнятості, підвищує соціальний захист і зміцнює діалог з питань, пов'язаних з роботою. Основний посил теми в тому, що достатня кількість і якість води може змінити життя людей. Вода займає центральне місце в житті людини, навколишньому середовищі, економіці та гідному місці роботи, що може забезпечити дохід і прокласти шлях для більш широких соціально - економічних досягнень. Вода - це життя, здоров'я і добробут народу, основа економічного розвитку всіх галузей народного господарства, національне надбання.

На сьогоднішній день майже у половини працюючих людей на землі, а саме 1,5 мільярда, робота пов'язана з водним фактором і майже всі робочі місця залежать від води, в тому числі і від її якості. Тому, основним гаслом цьогорічної кампанії є «Краща вода, кращі робочі місця».

Забезпечення доступу до безпечної питної води має життєво важливе значення для досягнення цілей сталого розвитку. Праця була, є і буде основним джерелом багатства людей. Яким би високим не був рівень науково-технічного прогресу, вирішальним чинником на виробництві є людина, її праця ніколи не втратить визначальної ролі.

Створення безпечних умов праці, в тому числі і за рахунок використання безпечної та якісної води в достатній кількості, має важливе значення для функціонування всіх аспектів життєдіяльності суспільства, в тому числі для сільського господарства та виробництва енергії, для промисловості і економічного зростання, для людини і навколишнього середовища, а також національної безпеки. Тому, на всіх підприємствах, в установах, організаціях мають бути безпечні і нешкідливі умови праці.

Водопостачання і санітарія також впливає на життя і здоров'я працівників. 2 мільйони смертей, від хвороб на робочому місці, відбуваються щороку. З них 17% пов'язані з водою (погана якість питної води, погані санітарні умови, погана гігієна і пов'язане з нею відсутність знань).

У зрошуваному сільському господарстві, наприклад,  що є найбільшим споживачем води у всьому світі, робота фермера безпосередньо залежить від доступу до якісної прісної води, і в той же час стикається з такими проблемами, як виснаження підземних вод, зміна клімату і нестачі води.

Вода  використовується на всіх етапах виробництва продуктів харчування: чи то рослинництво, чи тваринництво, вирощування риби чи вилов її в природних водоймах. Сільськогосподарська праця має свою специфіку, а подекуди є дуже важкою саме через брак доступної та якісної води.

Сільське господарство – це єдине важливе джерело  доходу для трьох четвертей малозабезпеченого населення в світі. Жінки в африканському селі, в Азії чи Латинській Америці змушені, обробляючи землю, вставати до світанку і проходити декілька кілометрів, щоб принести воду, потім весь день важко працювати в полі, іноді з немовлям за спиною. Вони потерпають від щоденної тяжкої праці, проте всеодно не в змозі прокормити свої сім’ї. Вирішивши проблему води в цих регіонах, можна набагато полегшити умови праці людей та забезпечити продовольчу безпеку. Саме від наявності чи нестачі води в найближчі десятиліття в першу чергу буде залежати об’єм  сільськогосподарського виробництва.

Основними проблемами, що вимагають розв’язання є подолання загальної тенденції до уповільнення економічного зростання, зупинення спаду виробництва і зниження показників залучення працівників аграрної галузі, а також припинення неефективного використання ресурсів, навчитися передбачити варіанти раціонального и належного використання води. Зміна негативних тенденцій на позитивні можлива лише у випадку продуктивної зайнятості сільського населення.

Стале управління водними ресурсами, яке включає захист і відновлення екосистем, інтегроване управління водними ресурсами, а також розвиток інфраструктури, експлуатації та технічного обслуговування, в поєднанні з доступом до безпечної, надійної і доступної подачі води і адекватних послуг в області санітарії, створює сприятливі умови для довгострокових можливостей в області зайнятості, а також розвитку і зростання в різних секторах економіки.

Вода може створити гарно оплачувані і гідні робочі місця. Це може сприяти екологізації економіки і стійкого розвитку. Але для того, щоб це відбулося, потрібно залучати більше кваліфікованих робітників.

Діяльність працівників водогосподарсько-меліоративного комплексу націлена на благородну справу – забезпечення потреб населення і галузей економіки області у водних ресурсах, їх раціональне використання, забезпечення надійної експлуатації та працездатності водогосподарських меліоративних систем. Спільними зусиллями водогосподарників здійснюється єдина технічна політика, впроваджуються нові досягнення науки та техніки, а також здійснюються заходи, пов’язані із запобіганням шкідливої дії вод і ліквідацією її наслідків, включаючи протипаводковий захист сільських населених пунктів.

Сучасне покоління працівників водогосподарської галузі, використовуючи багаторічний досвід, докладає максимум зусиль для забезпечення безперебійного доступу до чистої води, збереження нашого багатства - річок і озер, захисту від небезпечних наслідків стихійних катаклізмів.

Спільними зусиллями вдосконалюється система управління водними ресурсами, запроваджуються сучасні технології їх раціонального використання, охорони і збереження чистої води для майбутніх поколінь.

Вода - це основа людського життя і один з найцінніших природних ресурсів. З часом значення води і необхідність її екологічного захисту різко зростає. Всім нам треба пам'ятати про те, що ресурси води не безмежні, і наше здоров'я і життя безпосередньо залежать від її кількості і якості.

Заступник начальника відділу водних

об’єктів, використання водних ресурсів

та моніторингу

С.А. Долганова