Миколаївська область територіально належить до басейнів р. Південний Буг (59,5%), р. Дніпро (23,5%) і річок Причорномор’я (17%). Площа зайнята водними об’єктами становить 150,5 тис. га (6,1%) території області.
Територія області розташована в лісостеповій та степовій зонах і повністю включає басейн річки Південний Буг. На сході кордон басейну проходить по вододілу Дніпра, а на заході - по вододілу Чорного моря. По області протікає 121 річка загальною довжиною 3619,84 км, 90 % стоку яких формується за територією області. В області побудовано 1197 водних об’єктів (44 водосховища та 1153 ставки), загальною площею водного дзеркала 14765,44 га.
Управління водогосподарським комплексом здійснюється на основі басейнового принципу, який розглядається як важливий крок на шляху вирішення водно-екологічних проблем. Тому для забезпечення водою населення та галузей народного господарства з урахуванням обмеженості місцевого стоку, щорічно на річках області здійснюється перерозподіл стоку, так з басейну Дніпра по водогону Дніпро-Миколаїв та через магістральний канал Інгулецького управління каналів забезпечується до 60 відсотків потреб області в водних ресурсах.
Проте питання забезпечення населення Миколаївської області, в тому числі і м. Миколаїв, достатньою кількістю доброякісної питної води залишається складним і невирішеним остаточно. Миколаївська область, як і всі південні області України, відчуває гострий дефіцит питних вод. Недостачу питної води відчуває багато населених пунктів області, а в подальшому очікується ще більше зростання водного дефіциту.
До поверхневих джерел водопостачання в області віднесені річки Південний Буг, Інгул, Інгулець, Синюха. Річка Дніпро є основним джерелом питної води для обласного центру - міста Миколаєва. Водозабір потужністю 280 тис. м3/добу знаходиться у районі села Нікольське Херсонської області, звідки по водоводу "Дніпро-Миколаїв" протяжністю 73 км непідготовлена вода транспортується на міські очисні споруди потужністю 190 тис. м3/добу. Водопровідно-каналізаційне господарство м. Миколаєва обслуговує міське комунальне підприємство «Миколаївводоканал».
Всього у 2013 році в Миколаївській області для потреб водопостачання населення і галузей економіки забрано 268,5 млн м³ води (254,69 млн м³ – з поверхневих джерел, 13,81 млн м³ – з підземних джерел). Використано водних ресурсів всього по області 213,6 млн.м3. МКП «Миколаївводоканал» забрано - 46,4 млн.м3.
За результатами моніторингових досліджень, через високу концентрацію у м. Миколаєві промислових об’єктів, найбільше антропогенне навантаження в області йде на води Бузького лиману. До згаданого водного об’єкту здійснюють скид зворотних вод 14 підприємств – водокористувачів, що складає 32 % від загальної кількості водокористувачів, що скидають стоки до водних об’єктів Миколаївщини. Найбільшим забруднювачем водних ресурсів в області є МКП «Миколаївводоканал» яке в 2013 році скинуло після очищення на міських очисних спорудах біологічної очистки 23,1 млн.м3/рік недостатньо очищених вод у Бузький лиман.
Управління і контроль за використанням і охороною вод та відтворення водних ресурсів охоплює великий спектр завдань, що вимагає врахування багатьох факторів, збирання та актуалізації великої кількості різноманітної інформації про водні об’єкти, водокористувачів, про гідрометеоумови, тощо.
Для прийняття адекватних управлінських рішень та прогнозування можливого розвитку подій, необхідно володіти величезним масивом оперативної інформації про кількісний і якісний стан об’єктів у просторі та часі. Водогосподарський комплекс потребує застосування новітніх інформаційних технологій, зокрема геоінформаційні системи, які дозволяють здійснювати неупереджений аналіз існуючого стану водогосподарського комплексу, прийняття обґрунтованих рішень і моделювання розвитку підтоплення території.
Саме тому, виникла необхідність в створенні та впровадження на практиці «Геоінформаційної системи з основними даними про водні ресурси та даними моніторингу якості вод і водокористування Миколаївської області».
ГІС система створена Вінницьким національним технічним університетом під керівництвом д.т.н., Мокіна В.Б. Миколаївське облводресурсів надало всю необхідну інформацію про водні об’єкти області, дані моніторингу якості води за 10 років, дані водокористування та водовідведення в області та інше.
ГІС – це одночасно і довідкове джерело (банк інформації) й експерта система, завдяки якій можна оперативно приймати оптимальні рішення при наявності масової і нерідко суперечливої вихідної інформації. ГІС дозволяють організовувати тематично різноманітну просторову інформацію, виконувати з нею багато дій і забезпечувати її автоматизований аналіз.
Важливим є впровадження в ГІС зон можливого затоплення, адже моніторинг небезпечних природних явищ, ускладнюється дефіцитом оперативної інформації про фактори, що впливають на них та пов’язані зі скороченням мереж гідрологічного і геологічного моніторингу. Разом з тим, саме використання сучасних інформаційних технологій, дають можливість наочно оцінювати ситуацію навколо місця підтоплення, розраховувати зони підтоплень, оцінювати поширення забруднення. За їх допомогою можна автоматично підрахувати площі постраждалих ділянок, оцінити обсяги збитків, виділити населені пункти та інші, що перебувають в межах загрозливої території.
Для доступу населення до основних даних про водний фонд області створено спеціальний веб-портал, доступний з сайту управління, в який дані автоматизовано імпортуються з основної системи.
Веб-портал, дає можливість користувачам сайту володіти повною та актуальною інформацією про стан водних об’єктів Миколаївської області. Розроблено структуру бази даних інформаційно-довідкової Веб-системи обліку об’єктів водного фонду області з картографічною прив’язкою до карт Googl Maps та проведено наповнення бази даних інформацією по річках, водосховищах та ставках.
Вже зараз всі бажаючі можуть переглянути детальну інформацію про водні об’єкти області, а при необхідності підготувати матеріали для друку на сайті Миколаївського обводресурсів / в розділі Інформаційно-пошукова система водних об’єктів Миколаївської області.
Зауваження та пропозиції до роботи Інформаційно-пошукової системи просимо надсилати на нашу електронну адресу adz_mk_vodhoz@ukr.net.
Брагін А.В., Любицька С.А.